Karafy a džbány pre štýlové servírovanie nápojov

Karafy a džbány pre štýlové servírovanie nápojov

Aj nápoje si zaslúžia štýlové servírovanie! A nezáleží na tom, či je to len voda, mlieko alebo archívne víno. Nápoj podávaný v krásnom džbáne alebo dizajnovej karafe pozdvihne vaše stolovanie o úroveň vyššie. 

Aké nádoby na pitie vám nesmú chýbať?

Nevyhnutnou súčasťou kuchynského vybavenia je univerzálny sklenený džbán. Využijete ho na vodu, limonády pre deti alebo miešané alkoholické drinky. V rustikálne ladených jedálňach zas nesmú chýbať keramické a kameninové džbány, ktoré príležitostne poslúžia aj ako originálna váza či dekorácia. Romantické kúzlo interiérom zariadeným vo vintage štýle dodajú zdobené porcelánové džbániky a kanvičky. Ak milujete luxus, dizajnová karafa na koňak či whisky skvelo vynikne v presklenej vitríne.

Nádoby na nápoje sa vyrábajú z rôznych materiálov – od plastu cez porcelán, sklo, keramiku až po bambus. Rozhodnite sa, či viac oceníte ľahký plastový alebo zdobený keramický džbán, ktorý môže trvalo vyšperkovať kuchynskú linku. Ak často prijímate návštevy, vyberte si radšej nádoby s väčším objemom. Nebudete ich musieť každú chvíľu dopĺňať.

Karafy a džbány využijete na nealkoholické i alkoholické nápoje a z ich servírovania spravíte obľúbený rituál. Tu je niekoľko tipov, ako ich využiť nielen na okrasu, ale aj na zlepšenie chuti podávaného nápoja.

 

Džbány a karafy na nealkoholické nápoje

Sklenená karafa na vodu

Táto nádoba nesmie chýbať ani u vás doma. Rozlievať návšteve vodu z plastovej fľaše je už dávno out. Pripravte radšej čerstvú z vodovodu a pridajte do nej pár koliesok citróna a lístky mäty. Sklenená karafa bude pre tento osviežujúci nápoj ideálnou voľbou.

Karafa MISURA
Karafa MISURA

Džbán s vložkou na ľad a sitkom na ovocie

Počas teplých letných dní určite oceníte džbán s vložkou na ľad. Vložka sa dá vybrať, naplniť vodou a nechať v mrazničke až do chvíle, kým ju budete potrebovať na schladenie nápoja. Súčasťou týchto džbánov býva aj praktické sitko na vylúhovanie čaju alebo ovocia.

Sklenená nádoba s kohútikom

Džbán s kohútikom z vás bezpochyby spraví hostiteľskú hviezdu. Obzvlášť, ak u vás často prijímate početné návštevy. Namiesto sústavného kontrolovania, či netreba niekomu doplniť pohár, sa každý hosť iste rád obslúži sám.. Džbán s kohútikom má široký plniaci otvor, takže ho využijete aj na rôzne ovocné limonády, bowle alebo punče.

Sklenená nádoba na limonádu 4 l.
Sklenená nádoba na limonádu 4 l.

Malý porcelánový džbán

Vaše raňajky dostanú slávnostnejší ráz, keď si mlieko do kávy nalejete z ozdobenej porcelánovej kanvičky. Využijete ju pri každom posedení a pohľad na nádherný kúsok vám určite spríjemní chvíle s obľúbeným nápojom.

IB LAURSEN Džbán Mynte Butter Cream 1,7 l
IB LAURSEN Džbán Mynte Butter Cream 1,7 l

Džbán na teplé nápoje

Kanvica na čaj je síce fajn, karafa s dvojitým sklom je ešte lepšia. Udrží nápoj teplý oveľa dlhšie, takže keď vám zima zalezie až za nechty, určite túto vychytávku oceníte. A na teplé alkoholické drinky, ktorými cez zimu potešíte hostí, je priam ideálna.

Džbán na sporák

Keď už sme pri teple, vedeli ste, že niektoré džbány sú vhodné aj na sporák? Nielenže v nich môžete teplý nápoj servírovať, vďaka špeciálnym materiálom v ňom môžete aj variť. Poobzerajte sa po smaltovaných džbánoch alebo nádobách zo špeciálneho žiaruvzdorného skla. Ich univerzálnosť a široké využitie iste oceníte.

Džbány a karafy na alkohol

Karafa na víno

Viete o tom, že karafa na víno nemá len estetickú úlohu? Tou druhou je tzv. dekantovanie vína. Víno rozliate v karafe sa v nej vydýcha, zbaví sedimentu a naplno sa rozvinie jeho buket a chuť. Oveľa viac si tak vychutnáte celú škálu chutí a vôní. 

Na dekantovanie mladších vín sa hodí karafa so širokým dnom, ktorá mu zaistí dôkladné prevzdušnenie. Na staršie a archívne vína je však vhodnejšia karafa s úzkym dnom. Prevzdušnenie by im na chuti naopak ubralo.

Džbán na pivo

Posedenie na terase s priateľmi a popíjanie piva patrí nepochybne k letnej atmosfére. Ak máte možnosť nechať si tento zlatistý mok načapovať do džbánu v blízkom pohostinstve, určite to využite. Chuť čapovaného piva s čiapkou peny sa nevyrovná žiadnemu z fľašky ani plechovky. 

Na pivo použite džbán s úzkym hrdlom a vekom, ideálne z kameniny alebo porcelánu. Tieto materiály lepšie udržia jeho teplotu a ochránia ho pred svetlom a zvetrávaním.

Karafa na whisky

Výnimočný nápoj si zaslúži výnimočné servírovanie. Dizajnové karafy z brúseného skla alebo krištáľu so skleneným špuntom dodajú sviatočný punc zakaždým, keď nastane príležitosť vychutnať si dobrú whisky. 

Umocnite celkový dojem z jedinečnej chvíle a podávajte tento alkohol štýlovo. Karafy sú vhodné aj na koňaky či likéry a na prvý pohľad upútajú svojím luxusným prevedením.

Bohemia Jihlava whisky set Prague 1+6
Bohemia Jihlava whisky set Prague 1+6

 

 

Sharing is caring!Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *