Sníva o tom nejedna tanečnica – môcť si tancovať z pohodlia domova, kedykoľvek ju napadne. Tanečný kútik je snom všetkých, ktorí majú radi pohyb akéhokoľvek štýlu. Ako na domáce tanečné miništúdio? Prezradíme vám niekoľko tipov, ako aj z malých priestorov získať veľkolepú cvičebnú alebo tanečné zónu.
Vyberte si umiestnenie
Vybrať si to správne umiestnenie nemusí byť úplne jednoduché, obzvlášť ak disponujete len malým priestorom. Za zváženie stojí, aký veľký by mal tanečný kútik byť, koľko pri svojom tréningu potrebujete pomôcok a či umiestnením nenarušíte koncepciu obydlia. Premyslite, či v byte albo v dome nemáte miesto, ktorému ste predtým nemohli nájsť správne využitie. Priestranná predsieň, nevyužitá chodba alebo roh zbytočne veľkej miestnosti môžu byť úplne ideálne.
Zrkadlá ako základ
Základom správneho tréningu je samozrejme možnosť vidieť sa a môcť okamžite využiť zrkadlá na korekciu pohybu. Hoci je nesmierne dôležité užiť si tanec aj pre obyčajnú radosť z pohybu, profesionálni tanečníci a tanečnice iste ocenia zrkadlovú stenu, vďaka ktorej môžu pozorovať svoje prípadné zlepšenie. Tu sa ponúkajú dve možnosti. Použiť jednoduché veľkoplošné zrkadla s tanečným madlom, alebo zaobstarať menšie rámované zrkadlo, ktoré poslúži aj ako dekorácia tanečného kútika. Všetko vyberajte s ohľadom na priestorové možnosti. Navyše menší kút pomocou zrkadiel opticky zväčšíte. Skúste umiestniť zrkadlá do rohu na obe steny, s priestorom to urobí divy.
Bezpečná podlaha
Podlaha by mala byť vhodná pre pohyb. Dajte pozor, aby vám nehrozilo pošmyknutie. Bezpečnosť je dôležitá, preto si vyskúšajte pohyb v praxi, aby ste zistili, či nie je potrebné umiestniť do tanečnej zóny novú krytinu, koberec alebo podložku proti pošmyknutiu. Na všetkom závisí aj fakt, či sa pohybujete bosí alebo v obuvi.
Úložný priestor
Úložný priestor pre svoju cvičebnú výbavu nemusíte mať práve priamo v tanečnej zóne, ale je dobré mať ho pri ruke. Svoje pomôcky i výbavu môžete umiestniť do truhly alebo boxu, ktorý umiestnite v blízkosti. Úložný priestor navyše môže náznakom oddeliť tanečný kút od zvyšku miestnosti. Nezabudnite tiež na menší vešiak, kam možno zavesiť napríklad uterák.
Kúzla s priestorom
Deliace steny môžu nahradiť spomínaný úložný priestor, a vy získate pocit súkromia aj jedinečné zázemie. Špeciálne knižnice, predely alebo regály vedia opticky oddeliť jednu časť miestnosti od druhej. Tancujte si pre radosť v akúkoľvek chvíľu. Do predelového nábytku môžete ukryť knihy, dekorácie i boxy, kam uložíte tanečnú obuv i pomôcky. Police poslúžia aj ako odkladacia plocha nápojov alebo desiaty. Skrátka a dobre – budete mať všetko po ruke, bez toho aby vám hrozilo, že o niečo zakopnete.
Hudba nesmie chýbať
Čo sa týka hudby, záleží len na vás, ako veľmi ste nároční. Do tanečného priestoru môžete umiestniť reproduktor, ak ale v miestnosti už prehrávač hudby máte, môžete si muziku púšťať cez neho. A že sú ostatní členovia domácnosti zrovna prítomní? Nemusíte ich rušiť, stačí použiť slúchadlá. Nie je to síce najkomfortnejší variant, ale ani v tejto chvíli neprídete o svoju lekciu tanca.
Urobte si radosť
Dekorujte od srdca! Ako vášniví milovníci tanca nezabudnite dať do tvorby svojho vysnívaného kúta všetko. Môžete staviť na tematické obrazy, dekoračné vankúšiky a čerstvé kvety. Vankúšiky môžete rozmiestniť pozdĺž jednej zo stien. Až budete mať chuť sa svojím umením pochváliť obecenstvu, potom môžete svojich blízkych posadiť a vychutnať si svoju jedinečnú chvíľu spoločne.