Pri vybavovaní kancelárie je potrebné myslieť na hŕbu dôležitých aspektov. Začať by sme mohli samotnou projekciou konkrétnych miestností a priestoru ako takého. Veľmi dôležitú úlohu hrá tiež nábytok. Jeho nákup sa neoplatí podceňovať. My sa zameriame na stoličky, bez ktorých sa vo firemných priestoroch stopercentne nezaobídete. Pozrieme sa postupne na všetky druhy stoličiek a zameriame sa logicky na tie kancelárske. Práve ich voľba je asi najzložitejšia, keďže sa na trhu nachádza veľa modelov a väčšina disponuje mnohými funkciami. Poďme sa teda na takú malú exkurziu vydať.
Využijete hneď niekoľko typov stoličiek
Myslieť si, že vám do firmy postačia len kancelárske stoličky, by bolo mylné. Využiť môžete totiž aj konferenčné alebo barové stoličky. Nie je problém si do niektorých kancelárií umiestniť aj kreslá. Všetko sa odvíja od konkrétneho priestoru. Štandardná stolička sa do kancelárie príliš nehodí. Inak pôsobia barové stoličky napríklad na recepcii. V priestoroch vedenia spoločnosti môžu byť aj veľmi pohodlné kreslá, ktoré dokážu pri rokovaní trochu odľahčiť atmosféru. Do zasadacej miestnosti je nevyhnutné nakúpiť konferenčné stoličky. Padnú sem dizajnové stoličky a cenovo sa dostanete nižšie, než by tomu bolo v prípade kancelárskych modelov. Tie by mali byť hlavne v kanceláriách. Ide totiž o stoličky, ktoré majú byť oporou pri dlhodobejšom sedení.
Kancelárska stolička, alebo kreslo?
Táto otázka by mala byť položená ako prvá ešte dlho pred kúpou. Rozlúsknuť ju možno veľmi rýchlo. V každom prípade voľte kancelársku stoličku! Kreslo sa žiaľ vyznačuje tým, že má konštantne daný uhol, ktorý zvierajú sedák a operadlo. Tým pádom sa nedá nijako riešiť správna ergonómia sedenia. Pre krátkodobé sedenie možno vyhovuje, avšak pre dlhodobejšiu kancelársku prácu nie.
A čo dĺžka času stráveného na stoličke?
Aj tento aspekt je nevyhnutné zohľadniť. Všeobecne platí, že chrbtica je nadmerne zaťažená už po štvorhodinovom sedení. Vôbec samotný sed je pre človeka veľmi neprirodzenou polohou, dochádza pri ňom až k o 50% vyššiemu zaťaženiu chrbta a chrbtice, ako keď človek stojí. Ak teda sedíte na stoličke do nejakých 4 hodín, stačí vám len štandardný kancelársky model s minimom ergonomických prvkov. Ak už túto dobu prekročíte, musí kancelárska stolička disponovať minimálne opierkami pre opretie lakťov, kvalitnou bedrovou opierkou a precízne nastaviteľným operadlom. Ak pracujete napríklad z domu alebo trávite v práci viac ako 8 hodín, stavte na modely vyznačujúci sa špičkovo riešenými ergonomickými prvkami. Tie sa podieľajú na takzvanom dynamickom sedení. Inými slovami, chrbát bude mať v podstate skoro v každom pohybe efektívnu ochranu. Pri dlhodobejšom sedení sa oplatí, aby bola k dispozícii aj opierka hlavy. Predovšetkým krčná chrbtica tak nebude toľko trpieť.
Podvozok aj kolieska zaistia stabilitu
Nesmierne dôležitú úlohu hrá aj konštrukcia kancelárskej stoličky. Optimálnou voľbou je podvozok majúci minimálne päť ramien. Väčšina modelov ním disponuje. Pevne by v ňom mali byť ukotvené kolieska. U tých dbajte hlavne na materiál, z ktorého sú vyrobené. Na mäkký podklad sú určené tvrdé kolieska a na tvrdý naopak tie mäkké. Pokiaľ pri práci neustále vstávate, oplatia sa kolieska majúce samo brzdiace schopnosti.
Elegantný poťah
Kancelárie musia pôsobiť reprezentatívne. Myslite na to a voľte optimálne farebné odtiene. Z hľadiska materiálu poťahu je možné voliť ako klasiku v podobe kože, tak aj modernú vzdušnú sieťovinu. Oba dva materiály sa veľmi jednoducho udržujú.