Ako nabudiť pocit tepla vo vašom bývaní

Ako nabudiť pocit tepla vo vašom bývaní

Ak prechádzate rôznymi miestnosťami domu, hoci je v každej rovnaká úroveň tepla, budete sa cítiť v každej z nich inak. Z nejakých miestností srší automaticky chlad a nepriateľstvo. V niektorých je tak útulne, že by ste najradšej zaliezli do pohodlného kresla s knižkou a šálkou teplého čaju.

Ilustračný obrázok – zdroj

Zahriať miestnosť sa totiž rovná ju zútulniť. Prázdne či zle naaranžované miestnosti môžu pôsobiť stroho a chladne. A nemusíte kvôli tomu mať byt nutne vyzdobený takzvanými lapačmi prachu. Poďme sa pozrieť, ako na to – ako si navodiť pocit tepla.

Dôležitá je farba stien

Odjakživa prisudzujeme farbám určité vlastnosti. Modrá v nás automaticky vyvoláva pocit chladu, žltá naopak budí dojem preslneného interiéru. Vyberte preto niektorú z bohatej škály teplých farieb. Zvýraznite váš byt jasnými farbami a kombinujte ich s prírodnými materiálmi.

Pozor na zvolené materiály

Pri výbere jednotlivých doplnkov aj kusov nábytku dbajte na zvolený materiál. Drevo hreje skôr než kov, a to nielen fyzicky, ale aj pocitovo. Premýšľajte dopredu, aký dojem má váš interiér vyžarovať. Drevo vyvoláva automaticky pocit tepla. Máte na výber z bohatých tónov a možných povrchových úprav. Umiestnenie akéhokoľvek dreva do vašej obývačky je skvelý spôsob, ako ju zahriať a vytvoriť pocit útulnej miestnosti.

Ilustračný obrázok – zdroj

Zaveste do miestnosti závesy

Na zimu vyberajte predovšetkým dlhé a ťažké závesy. Jemné a vzdušné sa hodia skôr na letné mesiace. Závesy nielen že vyvolajú pocitový dojem tepla, ale vďaka svojim termoizolačným vlastnostiam udržia teplotu z radiátorov v miestnosti.

Textílie sú vždy dôležité pre teplý priestor, či už ide o vankúše alebo prikrývky. Nebojte sa kombinovať rôzne druhy materiálov, použite pletené textílie. Vrstvite. Kúpte si koberec pod konferenčný stolík pre zahriatie vašich chodidiel. Majte na sedacej súprave sústavu vankúšov alebo prehodených diek. Tie automaticky v našom mozgu vyvolajú potrebu sa do nich zababušiť, a tým vyvolať pocit tepla.

Užite si živý oheň

Kúpte si krb či krbové kachle. Živý oheň vyvoláva v človeku vždy pocit tepla o niekoľko stupňov vyšší, než skutočne je. Užite si tak chvíle relaxácie v chladných mesiacoch pri ohni. Krbové kachle vám tiež pomôžu znížiť náklady za vykurovanie. Drevo je najlacnejším druhom paliva v porovnaní s elektrikou či plynom.

Oheň je zrejmý spôsob, ako zahriať priestor, ale nie všetci si môžu dovoliť zaobstarať do bytu krb, či už z priestorových alebo finančných dôvodov. Zapáľte po byte sviečky, budete sa cítiť teplejšie, bez toho aby v miestnosti skutočne teplota stúpala.

Zahrejte sa pri rodinnom krbe – zdroj

Nenechávajte vaše steny prázdne

Prázdne steny pôsobia chladne a nepriateľsky. Pridaním akéhokoľvek druhu umenia či dekorácie navodzujú umelý pocit tepla a zútulnenie miestnosti. Vyrobte si ich.

Sharing is caring!Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *