Ako pracovať s hnedou farbou v interiéri?

Ako pracovať s hnedou farbou v interiéri?

Rozhodnúť sa v interiéri pre jednu hlavnú farbu nemusí byť jednoduché. Medzi pokojné a ľahšie použiteľné farby patrí hnedá. Ako s ňou v interiéri pracovať a prečo by zrovna ona mala zdobiť vaše bývanie?

Nebojte sa vyladiť spálňu do hnedej farby – ilustračný obrázok, zdroj

Hnedá je ideálnou farbou pre útulné domovy. Vyžaruje pohodu, pôsobí hrejivo. Dokáže vám priniesť pocity, ktoré patria ku každému správnemu bývaniu. Prakticky všetky jej odtiene dokážu nájsť využitie, avšak je nutné vedieť ich správne zladiť. V opačnom prípade sa môže stať interiér veľmi nudný. Hnedá je sama o sebe neutrálna.

Stavte na kontrast

Ladiť interiér do hnedých odtieňov je skvelým krokom, ako z neho urobiť domov plný pokoja. Aj takéto miesto však volá po hravosti a prvkoch, ktoré dokážu zaujať zrak. Príliš jednofarebných plôch škodí, a preto je vhodné hnedú nakombinovať s výraznejšími farbami. Medzi tie sa prednostne radí oranžová, zelená a žltá. Veľmi zaujímavo pôsobí tiež spojenie s ružovou či fialovou. Ak sa predsa len nechcete príliš vzďaľovať hnedej, vyskúšajte smotanovú. Počítajte s tým, že úlohou ďalšej farby je priniesť presvetlenie a oživenie. Predovšetkým v miestnostiach s nedostatkom denného svetla je to veľmi dôležité.

Hnedé je tiež drevo

Veľmi prirodzenou cestou, ako dostať hnedú do vášho bývania, je využitie dreva. Drevom môžu byť obložené časti stien, prípadne z neho vyrobený nábytok. Nebojte sa drevo ukázať. Bezfarebný lak odhalí štruktúru dreva a zároveň ho ochráni pred poškriabaním. S tým, akú má drevo povrchovú úpravu a odtieň hnedej, môžete navyše ovplyvniť celý štýl bývania. Leštené drevo v tmavom odtieni prinesie luxusný nádych, ledabolo opracované kusy vo svetlejších odtieňoch pôsobia rustikálne. Pre väčšie prepojenie s prírodou môžete dokonca využiť úplne surové drevo.

Útulná obývacia izba – ilustračný obrázok, zdroj

Nepatrí všade

Hoci je hnedá univerzálnou farbou, rozhodne nepatrí všade. Skvelým príkladom je detská izba. U detí a školákov nežne tento odtieň kladné body. Nepodnecuje tvorivosť a nie je príliš veselý. Bude tak bohato stačiť, ak bude vidieť na nábytku. Ak predsa len chcete hnedú využiť, stavte na už spomínaný kontrast. Využitie viac výrazných farieb je rozhodne krokom správnym smerom. Detská izba by mala symbolizovať radosť a pozitívne emócie. Nadmiera hnedej ho zbytočne upokojí. To je dobré do pracovne, ale nie do miestnosti, kde sa deti majú hrať a byť plné energie.

Široké možnosti hnedej

Použiteľných odtieňov hnedej je naozaj veľké množstvo. Vďaka tomu máte možnosť sa s využitím hnedej v interiéri skutočne hrať, však nikdy nezabúdajte na to, že všetkého veľa škodí. V prípade tmavých odtieňov si dajte pozor na to, aby nepôsobila miestnosť ponuro a smutne. Nezabúdajte na svetlú a drobnejšie doplnky v kontrastných farbách. Jedine tak využijete všetky výhody, ktoré vám hnedá prináša.

 

Sharing is caring!Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *