Ak máte doma koženú sedačku a chcete, aby aj po rokoch používania vyzerala stále skvelo, bez pravidelnej starostlivosti a niekoľkých šikovných trikov sa nezaobídete. Inšpirujte sa niekoľkými nápadmi, ako sa o koženú sedačku starať.
Kožená sedačka ponúka okrem elegantného vzhľadu aj pomerne veľkú odolnosť. Teda za predpokladu, že ste sa rozhodli investovať do kvalitnejšieho modelu. Bohužiaľ však ani tie najlepšie kusy nie sú nezničiteľné a v domácnosti, kde sa pohybujú deti a domáce zvieratá, sú pod neustálymi útokmi. Starostlivosť o kožený nábytok nie je extrémne zložitá, ale mala by byť pravidelná. Naučte sa správny postup a zistite, ako zamaskovať niektoré poškodenia a opotrebovania.
Prevencia poškodenia a základná starostlivosť
Súčasťou starostlivosti o koženú sedačku nie je len čistenie, ale už len samotné umiestnenie nábytku a vytvorenie ideálnych podmienok. Napríklad blízko kúrenia s nízkou vlhkosťou vzduchu má koža prirodzenú tendenciu praskať a strácať farbu. Vyblednutá a narušená štruktúra povrchu nepôsobí príliš pekne, a preto koženú sedačku udržujte aspoň pol metra od kúrenia. Rovnako nie je vhodné, aby bola vystavená slnečným lúčom.
V rámci pravidelnej starostlivosti je dobré koženú sedačku aspoň raz týždenne povysávať a pretrieť navlhčenou handričkou. Bude vám stačiť obyčajná voda, hoci použitie nejakého balzamu v spreji na ošetrenie kože bude predsa len lepšie. Rozhodne sa vyhnite detským olejom, mastnej chémii či mastiam. Takéto prípravky a postupy dokážu koženú sedačku znehodnotiť. Sedačka zostane neprirodzene mastná a v praxi nepoužiteľná. Navyše nie je nutné povrch impregnovať tak často. Dôkladnejšie čistenie stačí robiť raz za dva až tri mesiace.
Ako opraviť kozmetické vady?
Na používanej sedačke z kože sa skôr či neskôr objavia menšie kozmetické vady. Často vo forme škvŕn, ktoré dokážete ľahko odstrániť. Bude vám k tomu stačiť hubka namočená v terpentíne. Ten možno za pár korún zakúpiť v drogérii. Pri čistení nezabudnite na gumové rukavice. Určite je vhodné postup vyskúšať na jednej škvrne, ktorá nie je na príliš viditeľnom mieste. A až s reakciou sedačky sa môžete rozhodnúť, či chcete v čistení škvŕn pokračovať. Na mastné škvrny a škvrny od jedla často stačí len handrička a mydlová voda. Fľak nemusí zmiznúť okamžite, často trvá až niekoľko dní a čistení, než sa vstrebe.
Odreniny na koženom povrchu, ktoré môžu spôsobiť napríklad rôzne cvočky na oblečenie, možno eliminovať opäť veľmi ľahko. Stačí vám k tomu klasická guma, ktorou odreninami prejdete. Následne stačí povrch preleštiť a je hotovo. Na veľké škrabance spôsobené zvieraťom sa vám bude hodiť liehový fix. Ten musí mať farbu kože a jeho hrúbka by nemala byť príliš veľká. Pochopiteľne ho nemožno použiť v prípade, keď je koža naozaj veľmi poškodená a škrabance sú hlboké.
Kompletná renovácia
V rámci návodov na kompletnú renováciu koženej sedačky v domácich podmienkach často narazíte na recepty s octom, čpavkom, olivovým olejom a podobne. Môžu fungovať, ale riziko zlého namiešania prípravku a tým pádom zničenie drahej sedačky je až príliš vysoké. Neváhajte teda investovať do profesionálneho prípravku. Ušetrí vám nielen obavy z neistého výsledku, ale aj čas.