Snáď žiadna izbová kvetina nemá tak fascinujúcE kvety ako orchidea. Ako sa o ňu starať, aby prospievala a kvitla?
Orchidey nájdete po celom svete na 17 000 druhov. Len v Slovensku ich máme cez 60! Niektoré sú epifytné a rastú v korunách stromov, iné sú zase zemské.
V obchodoch sa najčastejšie stretnete s orchideami rodu Phalaenopsis, ktorých pestovanie nie je náročné a pri správnej starostlivosti sa vám odmení záplavou prekrásnych kvetov. Navyše vďaka orchideám aj ďalším izbovkám jednoducho a lacno zútulníte interiér i napríklad v podnájme.
Ako sa starať o orchideu?
1. Substrát pre orchideu
Niekto si substrát mieša sám, iný sa uspokojí s namiešaným už z obchodu. Hlavné je, aby to nebola len klasická zemina.
Substrát pre orchidey (predovšetkým pre vzdušné) je pomerne špecifický tým, že je veľmi ľahký.
V udupanej hline by korene hnili, a tak je substrát pre orchidey najčastejšie vyrobený z väčších kusov borovicovej kôry a kokosových čipsov, ktoré poskytujú ideálny pomer vlahy a vzduchu.
2. Orchidea a ideálny kvetináč
Asi ste si všimli, že kvetináče aj obaly na ne sú mnohokrát priehľadné. Má to jednoduché vysvetlenie. U nás pestované orchidey su vzdušné a nerastú v pôde. Ich korene sú zvyknuté na slnečné žiarenie a prebiehajú v nich fotosyntetické procesy.
Pokiaľ ale rastlinu necháte v nepriehľadnom kvetináči, nijako ju to neohrozí. Dôležitejšie je, aby mal kvetináč dosť otvorov a korene mohli dýchať.
Priehľadné kvetináče ale oceníte aj pri presádzaní – ľahšie totiž uvidíte, kedy je čas na väčší kvetináč.
3. Akú zálievku použiť
Na rozdiel od iných izbových sa orchidey zalievajú trošku inak. Keď budú mať substrát vyschnutý (spoznáte to aj podľa farby koreňov, ktoré zošednú), ponorte kvetináč z 2/3 do nádoby s vodou a nechajte rastlinu pokojne pol hodiny piť vodu. Korene po takejto zálievke opäť zozelenejú.
Orchidey sú pomerne citlivé na tvrdú vodu. Preto ak máte k dispozícii dažďovou vodou, zalievajte je tou.
Ďalšia možnosť je zalievanie vodou z akvária. Ak nemáte záhradu ani akvárium, nemusíte sa orchideí vzdávať. Tvrdá voda ide zmäkčiť prevarením alebo filtračnou kanvicou (pozor, nie všetky sú vhodné, niektoré kanvice vodu obohacujú o minerály, ako je horčík).
Prípadne môžete zalievať destilovanou vodou s veľmi malým množstvom hnojiva.
4. Hnojenie orchideí
Rovnako ako ostatné kvety, aj orchidey je potrebné pravidelne hnojiť. Zvoľte hnojivo na orchidey a raz za dva týždne hnojte pri zálievke. Na jeseň a v zime, kedy je vegetačný pokoj, nehnojte takmer vôbec.
5. Orchidea a vlhkosť
V prírode sú orchidey zvyknuté na vlhký vzduch, rosiť ich ale nemusíte. Vlhkosť to výrazne nezvýši a dlhodobo mokré listy by mohli hniť.
Vlhkosť ľahko zvýšite tak, že kvetináč umiestnite na tácku s kamienkami alebo keramzitom a zalejete ho vodou, ktorá sa bude postupne odparovať a zvyšovať vlhkosť.
6. Umiestnenie
Ako vzdušné, tak zemné orchidey milujú svetlo. Najlepšie sa im bude dariť tam, kde ho budú mať dostatok, ale nebude na nich pražiť priame slnko, ktoré by im spálilo listy. Ideálne pre nich je východná alebo západné okno.
7. Teplota
V byte sa majú dobre. V zime dajte orchidee do chladnejšej miestnosti, budú rozhodne spokojnejšie. Ale pozor, aby teplota neklesla pod 16 ° C. Pokles nočnej teploty o pár stupňov milujú orchidey celoročne. Dokonca to podporí ich kvitnutie.
Zdravá orchidea nielen nádherne kvitnú, ale sú odolnejšie proti škodcom. Ale aj tak rastlinky pravidelne kontrolujte. Orchidey chutia červcom, pukliciam, sviluškám i vlnatkám. Vždy je lepšie zasiahnuť včas, kým to zvládnete aj bez chémie.
Krásna orchidea napríklad tu: https://eshop.bbdesign.sk/eshop/orchidea-phalaenopsis-v-crepniku/p-4608.xhtml