Čo dokáže koberec

Čo dokáže koberec

Podlaha a steny sú základnými prvkami, ktoré spoločne vytvárajú primárne aspekty vzhľadu každého interiéru. Aktuálne trendy prajú experimentom a predstavivosti. Nápady je možné zabudovať do interiéru tak, aby vyhovovali predovšetkým majiteľovi, čo dáva priestor pre vznik unikátneho konceptu, ktorý má nezameniteľné čaro. Preto sa niektorí z nás vracajú ku klasickým kobercom, ktoré dokážu teplo priestoru príjemne udržať, hoci donedávna koberce neboli úplne in a nahradili ich iné typy podlahovej krytiny.

Ilustračný obrázok, zdroj

Metrové koberce?

Behúne poznáme z každej domácnosti, pretože preteplia studenšie plávajúce podlahy, vyladia drevené parkety a oživia dlažbu. Menej sa však vidia typické metrové koberce, pokrývajúce celú miestnosť. Móda sa však často opakuje a tak aj dnes môžeme opäť využiť túto možnosť všade tam, kde chceme docieliť hrejivej nálady, napríklad v spálni. Hodia sa predovšetkým koberce vo svetlých a jemných farbách, pravidlom pre umiestnenie koberca je však tiež jeho využitie a starostlivosť. Kobercom môžeme ozdobiť aj detskú izbu, kde sa deti rady hrajú na zemi.

Keď behúň, tak s eleganciou

Lacnejšou záležitosťou, než klasické metrové koberce, sú kusové koberce, ktorým často hovoríme behúne. Takýto koberec možno umiestniť takmer kamkoľvek. Koberec ľahko oživí miestnosť, kam ho umiestnime a vie dokonale podčiarknuť aj štýl nábytku v interiéri. Tradičný je behúň v obývacej zóne, kde v tandeme s konferenčným stolíkom a sedacou súpravou vytvárajú dominantnú stretávaciu časť domácnosti pre spoločenský život i odpočinok s rodinou. Tu by sme mali vyberať skôr prírodné tóny alebo moderné vzory. Modernými farbami sú aktuálne svetlozelená a pastelové tóny.

Aký vybrať?

Návod na výber koberca najskôr tak úplne neexistuje, aspoň nie univerzálny pre každého z nás. Výber koberca limituje len celkový vzhľad domácnosti. Koberec možno zladiť s textilom alebo stenami. Tonalita priestoru určuje vstupné dojmy z miestnosti. Populárne sú pôsobivé vzory, s ktorými sa však horšie pracuje a je dôležité mať cit pre kombináciu s nábytkom a bytovým textilom. Minimalistické koberce slúžia nielen pre oddych detí, ale aj k pretepleniu chladnej podlahy. Svetlé alebo prírodné farby vyberajte do spálne, ktorá má byť vašou oázou pokoja, pestré sýte farby môžeme využiť ako chytrý kontrast do detskej izby, predsiene či obývačky. Ak zvažujete koberec aj do kuchyne, potom nezabudnite na vlastnosti, ktoré by mu nemali chýbať – samozrejme by mal byť vodou ľahko čistiteľný, pretože v kuchyni a jedálni je koberec najviac náchylný na zašpinenie.

Vysokoodolný kuchynský koberec Peperoncini, 60 x 220 cm

Starostlivosť o koberec

S výberom koberca ide ruka v ruke aj myšlienka na budúcu pravidelnú starostlivosť. Ideálne je teda zvoliť koberec, ktorý nebude náročný na údržbu. Každý koberec by sme mali často vysávať od prachu, zvieracích chlpov a roztočov, obzvlášť tie s dlhým vlasom. Okrem vysávania je dôležité raz za čas koberec vyčistiť – k tomu nám pomôže špeciálny čistič na koberce. Čistenie je možné si zaplatiť a nechať koberce vyčistiť profesionálov, alebo sa na čistenie môžeme vrhnúť sami. Máme dve možnosti – čistíme pomocou vysávača, ktorý má funkciu čistenia kobercov alebo tiež môžeme koberec očistiť starým klasickým spôsobom – pomocou kefy. Pomocou starostlivosti bude mať koberec dlhý život a za odmenu nám bude zdobiť byt či dom po dlhý čas.

 

Sharing is caring!Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *