Zaujíma vás zdravý životný štýl? Potom ste už pravdepodobne počuli o pojme biohacking. Ak chcete naplno využiť svoj fyzický a duševný potenciál, určite čítajte ďalej. Pozrieme sa na to, čo presne biohacking je, ako s ním začať a čo vám prinesie do života.
Čo je to biohacking
Aj keď tento termín znie cudzorodo a moderne, všetci v živote praktizujeme nejakú formu biohackingu. Biohacking možno opísať ako súbor zmien v našom životnom štýle, ktorými sa snažíme dosiahnuť čo najlepšie zdravie a výkonnosť. Fyzicky aj psychicky. Aktívne a vedome tak pristupujeme k vlastnej biológii a používame rôzne techniky, návyky, ako aj výživové doplnky, aby sme dosiahli najlepšiu verziu seba samého.
Individualita, systematickosť a holistický prístup
Ide o systematický prístup, pri ktorom plne zohľadňujeme vlastnú individualitu. V priebehu času sledujeme zmeny a podľa toho upravujeme našu stratégiu. Každý človek má inú biochémiu a iný životný štýl. Do práce chodíme v rôznom čase, cítime sa energickejší ráno alebo naopak večer, a preto sa potrebujeme trochu otestovať, preskúmať a pohrať sa sami so sebou.
Biohacking pristupuje k ľudskému zdraviu holisticky. Plne zohľadňuje prepojenie nášho tela a mysle. Zaoberá sa tým, čo jeme, ako spíme, ako dýchame, v akom prostredí žijeme, aké technológie môžeme použiť na zlepšenie nášho života atď.
Kto je biohacker
Biohackeri sú experimentátori a výskumníci v jednom. Niektorí skúmajú svoju biológiu doma, iní dokonca v laboratóriu. A skúmajú sa skrz na skrz. Mapujú napríklad svoj spánok, hladinu hormónov, kvalitu mikrobiómu, DNA, psychologické procesy atď. A ako naznačuje samotné slovo, snažia sa “hacknúť” svoje zdravie. Technológia je preto pre biohackera nepostrádateľným nástrojom. Aj preto sa tento prístup dostal naplno do popredia až v posledných rokoch.
Ľudia sa od nepamäti zaujímali o to, ako zlepšiť svoje zdravie, posilniť imunitu, dosiahnuť dlhovekosti a vyššej výkonnosti. Biohacking v pravom zmysle slova sa však vyvinul až s príchodom moderných technológií.
Známi biohackeri
Kto sú teda tí biohackeri? Jedným z nich je ľadový muž menom Wim Hof. Svoje zdravie sa snaží zlepšiť najmä otužovaním a dýchacími technikami. Vytvoril dokonca niekoľko svetových rekordov a vedecky dokázal, že jeho techniky fungujú. Preto ich predáva ďalej vo forme školení alebo vlastnej mobilnej aplikácie.
Ďalším známym biohackerom je spoluzakladateľ Twitteru Jack Dorsey. Jack praktizuje prerušovaný pôst, niekoľkokrát denne medituje a posilňuje svoju výdrž kombináciou sauny a ľadových kúpeľov.
Z českých biohackerov by sme mohli menovať dvojicu Vojtěch Hlaváček a Jiří Kryštof Jarmar alias Brain we are. Tvoria skvelý podcast o biohackingu s názvom Red Pill a veľa zaujímavého obsahu zdieľajú aj na Instagrame, kde ich nájdete ako @brain_we_are. Organizujú kurzy a prednášky a majú aj vlastný e-shop s doplnkami na podporu mozgovej činnosti.
Biohacking ako zdravotná prevencia
Nie je žiadnym tajomstvom, že naša konvenčná medicína sa zaoberá len naliehavými zdravotnými problémami. V oblasti prevencie však dosť zaostáva. Biohackeri preto vidia príležitosť v tom, že vďaka informáciám, ktoré získajú o svojom tele prostredníctvom technológií, môžu predchádzať potenciálnym zdravotným komplikáciám. Akonáhle zistia odchýlku od normálnych hodnôt, môžu potenciálny problém riešiť.
Biohacking má určite potenciál ako ziskové podnikanie. Existuje už množstvo spoločností, ktoré vyvíjajú technológie na monitorovanie vlastného zdravia a inovatívne technologické a potravinové produkty napríklad na zlepšenie spánku alebo športového výkonu. Niektoré z nich si predstavíme aj neskôr v článku.
Základné metódy biohackingu a pomocné technológie
S biohackingom môžete začať hneď teraz. Stačí používať vedecky overené a všeobecne platné metódy. Ak však zapojíte aj technológie, môžete sa v starostlivosti o zdravie posunúť oveľa ďalej.
Skvelou správou je, že mnohé z týchto technológií dnes môžete získať za menej ako 40 eur. Vďaka tomu je biohacking oveľa dostupnejší, než by sa mohlo zdať. Pozrieme sa na základné oblasti biohackingu, ako aj na technológie, ktoré vám môžu pomôcť skutočne hacknúť vaše zdravie a výkonnosť.
Optimalizácia spánku
Kvalitný spánok je absolútnym základom zdravého tela a mysle. Jej nedostatok vedie k mnohým problémom. V prvom rade psychické a neskôr fyzické, ako sú kardiovaskulárne ochorenia alebo metabolické poruchy. Bolo tiež dokázané, že ľudia, ktorí trpia nedostatkom spánku, majú tendenciu priberať. Dôvodom je aj to, že chýbajúcu energiu často dopĺňajú z vonkajších zdrojov, t. j. siahajú po mastných jedlách a sladkostiach.
Základné metódy optimalizácie spánku
Ako zlepšiť spánok a prebúdzať sa plný energie? Toto môžete urobiť hneď teraz:
- Dve hodiny pred spaním sa úplne vyhnite modrému svetlu z obrazoviek.
- Spálňu riadne zatemnite.
- Choďte spať a vstávajte v rovnakom čase. Naše telo má rado pravidelnosť.
- Obmedzte kofeín a alkohol.
- Večer jedzte len ľahké jedlá.
- Posteľ majte vyhradenú len na spanie.
Niekedy sa však napriek dostatočnému spánku môžete cítiť bez energie. A to aj na jar, keď by ste to s predlžujúcimi sa dňami a pribúdajúcim slnečným svitom nečakali. Ak sa tak cítite aj vy, máme pre vás niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu prekonať jarnú únavu.
Technológie pre optimalizáciu spánku
Dĺžka potrebného spánku je u každého iná. Vo všeobecnosti sa odporúča 7,5 hodiny, ale niektorým ľuďom môže stačiť 6 hodín a iní potrebujú 8 hodín. Preto je dobré sledovať svoj spánok.
V súčasnosti vám to umožňujú jednoduché mobilné aplikácie, ako je napríklad Sleep Cycle, ale presnejšie informácie môžete získať pomocou inteligentných hodiniek alebo v poslednom čase čoraz populárnejšieho inteligentného prsteňa Oura. Na pokročilých zariadeniach môžete dokonca nastaviť budík, ktorý vás prebudí v najvhodnejšom čase (na základe vašich spánkových fáz), aby ste sa zobudili plní energie.
Medzi ďalšie užitočné technológie patrí lampa, ktorá vás prebudí simuláciou postupného svitania. To vás prebudí prirodzenejším spôsobom ako šokujúci zvuk budíka v úplnej tme.
Nastavenie správneho jedálnička
Naša strava ovplyvňuje nielen naše fyzické telo, ale aj našu výkonnosť, celkovú energiu a psychiku. Biohacking nie je o prísnom dodržiavaní diét, ale o vedomom stravovaní pre maximálne zdravie.
3 základné princípy takejto stravy:
- Vynechajte spracované potraviny a namiesto toho sa zamerajte na čerstvé potraviny.
- Obmedzte jednoduché cukry.
- Zahŕňajte veľké množstvo ovocia a zeleniny.
Dôležitý je aj dostatočný príjem probiotík a prebiotík, ktoré sú nevyhnutné pre zdravý črevný mikrobióm. Je vedecky dokázané, že črevá majú veľký vplyv na našu imunitu. Probiotiká sa nachádzajú najmä vo fermentovaných mliečnych výrobkoch a fermentovaných potravinách, zatiaľ čo prebiotiká (vláknina) sa nachádzajú v ovocí a zelenine, celozrnných produktoch, orechoch a semenách.
Ďalšie metódy stravovania pre posilnenie zdravia
Niektorí biohackeri tiež propagujú pozitívne účinky pôstu. Zvyčajne má dve rôzne podoby:
- Jeden alebo dva pôstne dni v týždni, keď vôbec nejete alebo pijete len zeleninové šťavy.
- Dodržiavanie prerušovaného pôstu, pri ktorom každý deň prijímate kalórie v priebehu 8 hodín a zvyšných 16 hodín držíte pôst.
Ostatní sa zameriavajú na monitorovanie hladiny glukózy v krvi. Ten by mal byť čo najstabilnejší, aby vás neprepadli chute a aby ste mali dostatok energie.
Za zmienku stojí aj čisto vegánske stravovanie, ktorého pozitívne účinky už boli vedecky potvrdené, alebo tzv. raw stravovanie, pri ktorom sa konzumujú len tepelne neupravené rastlinné potraviny, ktoré si zachovávajú všetky prospešné látky.
Nič by sa však nemalo preháňať a jedlo by ste si rozhodne mali vychutnať. Ak sa vám teda nechce experimentovať, držte sa troch základných pravidiel uvedených vyššie a sústreďte sa na rovnováhu.
Technológie pre optimalizáciu jedálnička
Pokiaľ ide o používanie technológií, najviac vám pomôže pravidelná analýza celého tela. Vďaka tomu zistíte, či vo vašej strave nechýbajú nejaké dôležité zložky. Existujú aj mobilné aplikácie, do ktorých si môžete zaznamenávať potraviny, ktoré konzumujete, aby ste sa uistili, že prijímate optimálne množstvo kalórií a makroživín.
Doplnky stravy pre mentálnu výkonnosť
Pokiaľ ide o vitamíny, minerály a iné dôležité prvky, tie sa prijímajú predovšetkým potravou. Osobitnú pozornosť treba venovať omega-3 mastným kyselinám, ktoré sú nevyhnutné pre správnu funkciu mozgu.
Ale doplnky určite patria k biohackingu. A najmä takzvané nootropiká. Ide o prírodné látky, ktoré majú pozitívny vplyv na našu duševnú výkonnosť, koncentráciu, pamäť a odolnosť voči stresu.
Medzi obľúbené nootropiká patria napríklad:
- liečivé huby ako cordyceps (čínska húsenica), reishi (lesklokôrovka) alebo hericium (koralovec),
- ženšen pravý,
- bakopa drobnolistá,
- ashwagandha,
- rozchodnica ružová,
- brahmi.
Pravidelné športové aktivity na získanie dobrej kondície
Pohyb má, samozrejme, vplyv na naše fyzické telo, ale je nevyhnutný aj pre psychiku. Pri športe sa uvoľňujú endorfíny, ktoré nám dodávajú pocit šťastia. Šport tiež trénuje našu vytrvalosť.
Nájdite si intenzívny pohyb, ktorý vás baví, a robte ho aspoň trikrát týždenne. Je dôležité, aby ste sa zadýchali a zapotili, aby ste trénovali svoje srdce. Nezabudnite sa tiež pravidelne preťahovať. Veľa biohackerov si obľúbilo jogu, pretože okrem iného má upokojujúci účinok na našu psychiku.
Chôdza a bicyklovanie sú tiež skvelé spôsoby, ako do svojho života zaradiť viac pohybu. Niekedy nechajte auto doma a vystúpte z električky o niekoľko zastávok skôr. Cez víkend sa vydajte na čerstvý vzduch do prírody. Príroda má obrovský vplyv na psychiku. Môžete vyskúšať napríklad nordic walking, ktorý dokonale zapojí celé telo.
Technológie na optimalizáciu fyzickej výkonnosti
Inteligentné hodinky alebo prsteň vám môžu pomôcť monitorovať vašu fyzickú aktivitu počas dňa. Napríklad vás informuje, či ste sa počas dňa dostatočne hýbali. Podrobné informácie o svojej fyzickej kondícii môžete zistiť pomocou spomínanej analýzy tela. Zistíte, koľko tuku, svalov a vody máte v tele, aká je vaša bazálna rýchlosť metabolizmu a čo by ste mali robiť, aby ste zlepšili svoju kondíciu.
Otužovanie k silnejšej imunite
Ukázalo sa, že ľudia, ktorí sa pravidelne otužujú, sú výrazne menej náchylní na ochorenia dýchacích ciest. Chlad tiež rozširuje cievy a umožňuje ľahší prietok krvi, čím znižuje riziko vysokého krvného tlaku. V neposlednom rade otužovaním trénujete svoju psychickú odolnosť a posilňujete vlastnosti, ako je trpezlivosť a vytrvalosť. Otužovanie je teda dôležitou metódou biohackingu.
Pravidelnosť je nevyhnutná. Mali by ste sa otužovať aspoň tri dni v týždni. Prvé výsledky uvidíte približne po mesiaci. Ale potrvá rok, kým sa stanete skutočne odolným človekom.
Najobľúbenejšou formou otužovania je studená sprcha, ale v poslednom čase sa stalo trendom aj otužovanie v prírode. Je na vás, čo si vyberiete. Postupujte pomaly a postupne, aby ste si viac neublížili ako pomohli. Prečítajte si nášho kompletného sprievodcu, ako začať s otužovaním.
Meditácia a mindfullness pre psychickú pohodu
Nie je prekvapením, že meditácia sa stáva čoraz populárnejšou. Je dokázané, že pomáha znižovať stres, čo v dnešnej hektickej dobe väčšina z nás potrebuje. Zlepšuje tiež pozornosť a pomáha nám zvládať emócie.
A podľa mnohých vedeckých štúdií meditácia dokonca spôsobuje zmeny v našom mozgu. Meditácia posilňuje prefrontálnu kôru, evolučne vysoko vyvinutú časť mozgu, ktorá je zodpovedná za koncentráciu, chápanie, rozhodovanie, vybavovanie a dlhodobú pamäť.
Na meditácii je skvelé to, že ju možno praktizovať kdekoľvek a jej účinky možno pocítiť takmer okamžite. Ak je pre vás meditácia náročná a nedokážete upokojiť svoju myseľ, vyskúšajte meditačné nahrávky s vedením, ktoré vás prevedú celým procesom.