Zvýšená teplota v nás môže vyvolávať veľmi nepríjemné pocity. Každý sa ju tak prirodzene snaží čo najskôr zmierniť. Pomôcť môžu jednoduché tipy, ako napríklad studené obklady či mokré ponožky. V nasledujúcich riadkoch sa dozviete, aké sú najúčinnejšie spôsoby na zmiernenie horúčky a na čo si treba dávať pozor.
Čo je horúčka?
Keď máte horúčku, vaša telesná teplota je vyššia ako zvyčajne. Je dôležité si uvedomiť, že horúčka nie je choroba, ale skôr príznak choroby. Horúčka je v podstate obranný mechanizmus tela, ktoré sa snaží bojovať proti ochoreniu.
Prirodzená obrana tela
Väčšine vírusom a baktériám, ktoré spôsobujú chorobu, sa darí práve pri bežnej teplote tela. Ak dôjde k zvýšeniu telesnej teploty, je pre ne ťažšie prežiť. Horúčka preto nemusí byť vyslovene zlá. Je dobrým znakom toho, že telo sa snaží samé uzdravovať a zničiť pôvod choroby.
Kedy máme horúčku?
Bežná telesná teplota u väčšiny ľudí je približne 37 °C. Denné výkyvy sú úplne bežné a rôzne typy teplomerov môžu taktiež naznačovať mierne odchýlky. Za horúčku u dospelých a u detí považujeme to, že je telesná teplota 38 °C alebo viac.
Meranie teploty
Pri teplomere, ktorý používame v podpazuší, je nameraná telesná teplota zvyčajne nižšia. Takže všetko nad 37 °C môže predstavovať horúčku.
Zapamätajte si, aký teplomer ste pri meraní telesnej teploty použili. V prípade, že budete musieť navštíviť vášho lekára, je vhodné mu túto informáciu oznámiť.
Domáce rady na zníženie teploty
Ak máte iba mierne zvýšenú teplotu, pravdepodobne sa vám ju podarí znížiť aj bez toho, aby ste užili lieky na horúčku. Prečítajte si tieto domáce rady na znižovanie teploty a podporte váš imunitný systém.
Pitie čaju
Na zníženie teploty si uvarte čaj z rebríčka, zázvoru alebo mäty. Tieto čaje vyvolávajú potenie, ktoré pomáha rýchlejšie ukončiť horúčku. Príjem tekutín vo forme čaju je pri vysokej teplote veľmi prospešný. Pomáha totiž hydratovať telo, ktoré stráca pri potení tekutiny.
Čaj z rebríčka
Nasypte jednu polievkovú lyžicu rebríčka do šálky a zalejte ju prevarenou vodou. Nechajte bylinky lúhovať približne 5 minút. Potom nápoj preceďte, nechajte mierne vychladnúť a pomaly vypite. Ľahnite si do postele, aby ste sa začali potiť.
Čaj z čerstvého zázvoru
Pri horúčke pomáha aj zázvorový čaj, ktorý vyvoláva potenie rovnako ako čaj z rebríčka. Ošúpte čerstvý zázvor, nastrúhajte ho a vložte do šálky. Prevarte vodu v kanvici a zalejte ňou zázvor. Nechajte 5 minút lúhovať, preceďte a vypite. Opäť si ľahnite do postele, aby ste podporili potenie.
Čaj z mäty piepornej
Mäta pieporná je často využívaná na znižovanie teploty pre svoje chladivé účinky. Pripravte si teplý alebo ľadový čaj, ktorý budete piť počas celého dňa. Ak má vaša horúčka spojenie s podráždeným hrdlom, ľadovému čaju sa radšej vyhnite.
Na prípravu mätového čaju je najlepšie použiť čerstvú mätu. Oddeľte 8 listov od stonky, vložte ich do šálky a zalejte vriacou vodou. Po vychladnutí môžete čaj ochutiť medom a citrónom.
Mokré ponožky
Zvýšená teplota sa dá znížiť aj mokrými ponožkami. Najskôr si nohy zohrejte v horúcej vode. Namočte tenký pár ponožiek do studenej vody a vyžmýkajte ich. Navlečte si ich na chodidlá a na ne si oblečte pár hrubých suchých ponožiek. Tento proces opakujte vždy večer pred spaním.
Vedeli ste, že tento spôsob pomáha privádzať do nôh krv, čo výrazne zvyšuje krvný obeh a tým pomáha znížiť teplotu?
Príjem tekutín
Pri vysokej teplote sa telo veľmi rýchlo dehydruje, pretože sa veľa potí. Pitný režim je preto veľmi dôležitý. Vypite denne aspoň 10 až 12 pohárov vody alebo čaju.
Ako zistiť, že je telo dehydrované?
Niekedy môže byť ťažké spozorovať, či je vaše telo dehydrované. Dobrým indikátorom je sledovať farbu vášho moču. V prípade dostatočnej hydratácie by mal byť váš moč takmer priezračný. Ak je moč žltej farby, je to jasný dôkaz toho, že je vaše telo dehydrované.
Čerstvé šťavy
Okrem vody a čaju sú dobrou voľbou aj čerstvé šťavy, ktoré sú bohaté na vitamín C. Vitamín C pomáha posilniť imunitný systém, ktorý bojuje s infekciou spôsobujúcou horúčku. Veľké množstvo tohto vitamínu nájdete najmä v citrusových plodoch, ako sú pomaranče a citróny.
Ak máte doma odšťavovač, odporúčame vám odšťaviť si čerstvú šťavu doma. Šťavy zo supermarketu totiž môžu obsahovať konzervanty a cukor, ktoré by mohli telo pri liečbe zaťažiť.
Studené obklady
Studené obklady prikladané na telo pomocou špongie alebo uteráka sú výbornou technikou na zníženie teploty u detí aj dospelých.
Špongiu alebo uterák namočte do studenej vody, čiastočne vyžmýkajte a pokladajte na telo. Špongia sa najčastejšie prikladá na čelo, zápästia a hrudník. Tento proces treba opakovať viackrát, dokedy zvýšená teplota neustúpi.
Pohodlné oblečenie
Možno to znie zvláštne, ale pri liečbe horúčky pomáha aj nosenie pohodlného a voľného oblečenia, ktoré zlepšuje cirkuláciu vzduchu. Pomáha totiž zostať v chlade a pohodlí.
Vyzlečte si prebytočné oblečenie, ktoré zadržiava príliš veľa tepla. Zvoľte si oblečenie vyrobené z prírodných látok ako sú bavlna a bambus. Tie sú priedušnejšie ako polyester a akryl.
Doprajte si odpočinok
Na znižovanie teploty je potrebné oddychovať. Dostatok odpočinku pomáha telu rýchlejšie sa uzdraviť pri akejkoľvek chorobe. Vyhýbajte sa preto fyzickej aj psychickej námahe.
Ak môžete, vezmite si voľno z práce a oddýchnite si aj od domácich povinností. Spite dlhšie ako zvyčajne, aby ste váš imunitný systém posilnili. Nedostatok spánku zvyšuje produkciu stresových hormónov, čo zvyčajne vedie k oslabeniu imunity.
Existujú viaceré spôsoby, ako zlepšiť spánok. Medzi ne patrí obmedzenie modrého svetla vo večerných hodinách, konzumácia ľahkej večere alebo upokojenie mysle pomocou meditácie.
Užite lieky na horúčku
Ak máte vysokú horúčku, je vhodné siahnuť po liekoch na zníženie teploty. V tomto prípade máte na výber dve možnosti. Môžete kontaktovať svojho lekára na predpísanie liekov alebo užiť voľnopredajné lieky.
Vždy si vopred prečítajte odporúčané dávkovanie a dodržujte ho. Obzvlášť opatrne postupujte pri liečení horúčky liekmi u detí. Napríklad, deti a mládež do 18 rokov by nemali užívať aspirín. Výnimku urobte iba v prípade, že to bude odporúčať váš lekár.
Často smrkajte
Pokiaľ je zvýšená telesná teplota spojená s prechladnutím, je dôležité udržiavať váš nos čistý. S čistým nosom budete môcť pohodlne dýchať. Pri smrkaní nefúkajte príliš silno, aby vám tlak nespôsobil bolesť ucha alebo hlavy.
Náš tip: Smrkajte tak, že si jednu nosnú dierku pridržíte prstom a druhú jemne vyfúknete do vreckovky. Toto znižuje tlak pri smrkaní a pomôže vám to vyhnúť sa bolestiam hlavy a ucha.
Znížte príjem kofeínu
Privysokej teplote môže príjem väčšieho množstva kofeínu výrazne uškodiť. Kofeín často spôsobuje nespavosť, hnačku, podráždenosť a môže dokonca zvyšovať horúčku. Nepriaznivo vplýva na celkový obranný mechanizmus tela.
Kofeín spôsobuje dehydratáciu
Kofeín taktiež stimuluje vylučovanie vody, čo môže viesť k dehydratácii, na ktorú je telo pri vysokej teplote náchylné. Ak máte zvýšenú teplotu, vyhýbajte sa kofeínu úplne alebo znížte jeho príjem na 100 miligramov denne.
Okrem nápojov s obsahom kofeínu sa vyhýbajte aj energetickým nápojom a nápojom s vysokým obsahom cukru.
Vyhýbajte sa alkoholu
Pri horúčke by ste sa mali vyhnúť aj konzumácii akéhokoľvek alkoholu. Príjem tekutín je síce dôležitý, no alkohol sa určite neodporúča. Nezáleží na tom, či ide o víno, pivo, alebo iný nápoj. Alkohol totiž oslabuje imunitný systém a obranyschopnosť vášho organizmu.
Vyhýbajte sa fajčeniu
Fajčenie rovnako ako alkohol oslabuje imunitný systém organizmu. Pri fajčení musí telo bojovať proti vírusom a baktériám ešte viac, čo zvyšuje telesnú teplotu. Pri zvýšenej telesnej teplote je preto najlepšie vyhýbať sa akémukoľvek kontaktu s cigaretovým dymom a nikotínom.
Hoci sú horúčky niekedy prospešné, pretože zabíjajú vírusy a baktérie, môžu nášmu telu uškodiť. Práve preto je potrebné sledovať vlastné telo a kontrolovať príznaky.
- Ak máte vysokú teplotu, ktorá neklesá ani po užití liekov.
- Ak patríte do rizikovej skupiny pacientov (osoby staršie ako 50 rokov, osoby s pridruženým chronickým ochorením, tehotné ženy, osoby s imunosupresiou, malé deti, osoby s kardiovaskulárnym ochorením, osoby s astmou).
- Ak máte pretrvávajúcu horúčku sprevádzanú závažnými príznakmi.
Čomu sa treba vyhýbať pri znižovaní horúčky?
Niektoré metódy môžu byť pri znižovaní horúčky neúčinné alebo dokonca nebezpečné. Ak máte pochybnosti, odporúčame vám vopred sa poradiť s lekárom alebo lekárnikom. Toto sú najčastejšie chyby, ktoré bežne robíme pri znižovaní horúčky.
Potieranie alkoholom
Potieranie kože alkoholom spôsobuje pri odparovaní chladivý pocit. Táto metóda však na zníženie telesnej teploty nezaberá a môže spôsobovať triašku. Alkohol sa taktiež vstrebáva cez pokožku do tela, čo môže oslabovať imunitný systém.
Nadmerné užívanie liekov
Lieky na horúčku môžu byť pri zvýšenej teplote nápomocné, no netreba to s nimi preháňať. Vždy si dôkladne prečítajte odporúčané dávkovanie a držte sa ho. Ak by ste užívali väčšie množstvo, zvýšili by ste tým riziko vedľajších účinkov.
Užívanie vysokých dávok liekov môže viesť k vážnym zdravotným problémom, ako sú napríklad žalúdočné ťažkosti a poškodenie pečene. Na správne dávkovanie si dajte veľký pozor najmä pri deťoch.
Upozornenie: Nezabudnite si pred užívaním akýchkoľvek liekov na znižovanie horúčky prečítať etiketu výrobku!