Pri výbere knižnice sa nedá zdanlivo nič pokaziť. Preto sa ľudia primárne zameriavajú na vzhľad, prípadne veľkosť, a samozrejme cenu. Lenže ako sa v tak pestrej ponuke knižníc nestratiť a vybrať si skutočne správne? Našli sme knižnice, ktoré vás nadchnú a ponúknu naozaj štedré úložné priestory na knihy aj v prípade, že bývate v malom byte.
Základné pravidlá pri výbere knižnice
Ešte kým sa pustíme do konkrétnych príkladov, dali sme dohromady niekoľko tipov a odporúčaní. Rovnako ako je to pri akomkoľvek inom nábytku, aj v tomto prípade sa môže ľahko stať, že knižnicu budete veľmi skoro reklamovať. Konštrukcia aj materiál sú rovnako zásadné ako pekný vzhľad.
- Zaujímajte sa o nosnosť políc. Tie by mali byť minimálne 1,8 cm hrubé, aby uniesli váhu kníh.
- Venujte pozornosť podperám, a to hlavne v prípade dlhších políc. Tie by sa totiž mohli pod váhou kníh prehnúť a prasknúť.
- Výšku knižnice vyberajte s ohľadom na výšku ostatného nábytku v miestnosti.
- Myslite dopredu a nevyberajte knižnicu na presný počet kníh. Majte vždy rezervu pre nové prírastky.
- Odporúčaná hĺbka knižnice je 30 cm. Vyššia hĺbka vám síce dá možnosť ukladať knihy do dvoch radov, ale bude menej prehľadná.
- Zamyslite sa nad tým, či využijete kapacitu knižnice na maximum. Môže sa totiž stať, že sa premení na úložisko neporiadku. Možno si vystačíte s policami.
- Rodičia, dbajte na bezpečnosť svojich malých lások. Hlavne v období, keď objavujú a skúšajú všetko možné, mohlo by im napadnúť urobiť si z knižnice horolezeckú stenu. Ak je to možné, knižnicu radšej prichyťte k stene.
Z akých materiálov sa knižnice vyrábajú?
K tým najbežnejším patria lamino, masív, dyha a drevovláknitá MDF doska. Prvý spomínaný materiál, t.j. lamino, patrí k tým najpraktickejším. Vydrží sťahovanie, premiestňovanie a je odolné voči odreninám. Kvalitnejšie knižnice z lamina mávajú tzv. ABS hrany, ktoré pôsobia protinárazovo. Dizajn týchto knižníc sa ale nemusí páčiť všetkým.
Z hľadiska vzhľadu je omnoho obľúbenejší MDF, čo je označenie pre drevovláknitú dosku. Vyrábajú sa z neho moderné knižnice, ktoré ponúkajú pestrú dizajnovú paletu. Ich nevýhodou býva vyššia náchylnosť na vlhkosť, poškriabanie a odreniny. Knižnicu nikdy neumiestňujte na dlažbu, z ktorej môže stúpať vlhko.
Masív a dyha sú na výrobu knižníc najlepšie. Oba materiály pôsobia draho a vznešene. Sú pevnejšie a majú vyššiu životnosť, pre jej udržanie však vyžadujú kvalitnú starostlivosť. U knižníc z dyhy je potrebné počítať so zmenou odtieňa vplyvom svetla. Je to prírodný materiál a toto správanie k nemu skrátka patrí. Celkovo sú drevené knižnice tým najlepším, čo si môžete zaobstarať – obzvlášť, ak ste nenapraviteľný knihomoľ.
Najobľúbenejšie typy knižníc
Otvorené knižnice
Tento typ knižníc je ideálny ako do veľkých miestností, ktoré je potrebné opticky rozdeliť na viac sekcií, tak do malého bytu. Pôsobia vzdušne a moderne. Sú veľmi častým prvkom v seversky ladených interiéroch. Mávajú nielen klasický obdĺžnikový tvar, ale vyrábajú sa aj asymetrické, ktoré získavajú na popularite. Pre niekoho môžu byť príliš extravagantné, ale výsledok je naozaj pôsobivý.
Knižnice à la regály
Tradičnú knižnicu nevyužijete na maximum, ale hľadáte miesto pre knihy, fotorámiky alebo izbové rastliny? Tak je pre vás otvorená knižnica regálového typu ideálna. Má kaskádovú konštrukciu, ktorá sa od zeme k stropu zužuje, a rovnako ako otvorená knižnica neobsahuje zadnú dosku.
Nástenné knižnice
Ako sa vlastne líšia od obyčajných políc? Nástenné knižnice majú klasický rám, štvorcový, obdĺžnikový alebo okrúhly, pričom nechýba ani niekoľko políc, vďaka ktorým budete mať prehľad o svojej knižnej zbierke. Svoj úžitok budú mať nielen v garsónkach, kde nie je na nový nábytok miesto, ale aj v interiéroch, ktorých holé steny si priam žiadajú obrazy alebo iné spestrenie.
Vitrína
Knihy sú najlepším lapačom prachu. Preto v prípade, že domov obývajú alergici alebo malé deti, oceníte uzavretú knižnicu s presklenými dverami. Budete mať prehľad o knihách a zároveň nebudete musieť brať tak často do ruky prachovku. Za pozornosť stojí aj dizajn. V obývacej izbe ladenej do retro alebo rustikálneho štýlu si len ťažko vieme predstaviť iný typ knižnice.