Obložené steny interiérov už nie sú pasé

Obložené steny interiérov už nie sú pasé

“Drevená palubovka? Tak tu prosím nechceme,” otrasiete sa hrôzou pri predstave, že by váš interiér malo zdobiť obloženie ako z minulého storočia. Ale verte, že dnešné technológie aj ponúkané materiály pre obklady vašich miestností sú na míle ďalej, než tomu bolo v minulom režime. Vtedy ste možno márne vyzerali nápaditejšiu vzorku, ktorá by odlíšila byt od bytu.

Dneska ale môžete siahnuť po materiáloch typu tehla (resp. tehlový pásik), 3D imitácii drevených panelov, dekore z kameňa i rade ďalších prírodných materiálov. Obklady stien sa opäť vracajú do módy. V neposlednom rade vám zakryjú nerovnosti a nedokonalosti na stenách.

Prečo si obložiť stenu?

Výhod tejto “úpravy” interiéru je hneď niekoľko. Keď opomenieme estetický dojem, ktorým obklady oživia váš súčasný domov, potom máme na mysli najmä praktickosť, údržbu a izolovanosť. Vďaka obkladom ušetríte do budúcna aj čas. Konečne nebudete musieť každých päť až desať rokov maľovať. Panely zakryjú všetky nedokonalosti vašich múrov.

Obloženie takisto funguje aj ako vynikajúci izolant, predovšetkým zvuku (hluku). Konečne nemusíte riešiť večné hádky so susedom, keď večer zabudnete stíšiť televíziu. Nie je to len zvuk, čo obloženie dokáže odizolovať. Obklad je aj dobrým tepelným izolantom.

Čím si obložiť stenu?

V povedomí ľudí stále najviac prevláda drevo. Ale v súčasnej dobe už sa nejedná len o palubovky. Na trhu dostali prednosť panely s dekorom dreva. A to nie hocijakým. Nie je problém zakúpiť ani exotické dreviny. Neobmedzujte sa výlučne na čerešňu, brezu alebo buk. Zvoliť si môžete aj to, či chcete mať medzi jednotlivými panelmi škáry alebo chcete hladkú stenu.

Panely imitujúce drevo majú ďalšiu nespornú výhodu. Tým je ich jednoduchá údržba. Vystačíte si s navlhčenou handričkou, prípadne použijete jarovú vodu. Ani cena nie je ruinovacia. Meter štvorcový zoženiete už od 50 €.

Ak chcete byť vskutku originálni, kúpte si 3D panely, ktoré zvládne aplikovať aj žena. Existuje varianta panelov, ktoré sa vyrábajú z recyklovaných PET fliaš. Tým je zaručená ich nízka váha. Hmotnosť jedného panelu sa tak pohybuje okolo štvrť kilogramu. Na stenu izby ich potom pripevníte napríklad suchými zipsami. Ako je to s údržbou? Raz za čas ich povysávate bežným vysávačom ako koberce. Čo vás asi nepoteší, je ich obstarávacia cena. Meter štvorcový vás vyjde na viac ako 100 €.

Ani kúpeľňa a záchod nemusia zostať bez “nového kabátiku”. Ak chcete ísť s trendmi poslednej doby, siahnite po keramických dlaždiciach.

Benátsky štuk

Ďalšou možnosťou ako oživiť steny, je použiť metódu “benátsky štuk”. Hodí sa najmä pre tých, ktorý kladú dôraz na eleganciu. Ide o štukatérsku techniku pomocou nanášanie viacerých vrstiev omietky, čím doma vytvoríte perfektnú imitáciu mramoru.

Inšpirovať sa môžete napríklad tu. V článku vám techniku vysvetlia profesionálni architekti zo spoločnosti NED Ateliér.

Natural Stone Slate obklad

Myslite na drobnosti

Či už si múr obložíte pravým drevom, imitáciou drevín, tehlovým pásikom alebo stavíte na panely s dekorom kameňa, myslite na jednu vec: “Nepreplácajte svoj interiér.” Obklady sú výrazným prvkom každého bývania. Preto majte panely umiestnené na jednej stene v miestnostiach. Alebo zvážte tlmené farby. Napríklad drevené obloženie v čerešni môžete mať na všetkých štyroch stenách až k stropu. Farba čerešňového dreva je totiž svetlá.

Zlaďte aj zvyšok interiéru s novými stenami. Nebojte sa kombinovať materiály. Drevené obklady idú prekvapivo dohromady s dreveným nábytkom. Nemusíte sa báť, že vám vznikne štýl alá drevenica. Ak si ale nie ste istí, potom sa riaďte zásadou: “Menej je niekedy viac.”

Sharing is caring!Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *