Keď sa povie šatňa, mnohým ženám sa rozžiaria oči. Je to svätyňa pre ich elegantné kúsky oblečenia. Snáď každá z nás túži po veľkej miestnosti. Veď úložného priestoru nie je pre garderóbu nikdy dosť. V dome alebo v novostavbe býva na umiestnenie šatne mysleno. Často ju rieši samostatná miestnosť. Ako si ju však vytvoriť v štandardnom panelákovom byte?
Na veľkosti záleží
Šatňa by nemala byť veľká, ale ani príliš malá. Žiaduca je min. šírka 1,2 m. V uličke menšej ako 1 m sa vám bude zle pohybovať. Stratíte požadovaný rozhľad na uložené veci. Hĺbku poličiek prispôsobte podľa jednotlivých typov oblečenia. Odporúča sa min. hĺbka 45 cm. Odevy zavesené na ramienkach potrebujú asi 62 cm. Ak tak veľkým priestorom nedisponujete, vystačíte si s 55 cm. Pre kožuchy je nutné mať hĺbku 70 cm.
Z čoho šatňu vyrobiť?
Policový systém. Jedná sa o najlacnejšie riešenie zo všetkých. Môžete ho umiestniť kdekoľvek do vášho bytu, kde máte priestor. Závesom alebo paravánom ho jednoducho oddelíte od zvyšku miestnosti. Nevýhodou je, že sa na veci práši.
Vstavané skrine. Sú najelegantnejším riešením. Ľahko si navolíte svoj vlastný systém úložných priestorov. Sú opatrené obvykle posuvnými dverami, na ktoré sa zmestí zrkadlo.
Falošná stena. Máte štvorcovou predsieň? Potom si šatňu jednoducho vykúzlite zo sadrokartónu. S kúzelnou paličkou si asi neporadíte, ale so skrutkovačom už áno. Vchod do takto zriadenej šatne osadíte posuvnými dverami alebo závesom a máte hotovo. Pekne vyzerajú aj presklené dvere, vďaka ktorým sa do šatne dostane svetlo z druhej miestnosti.
Osvetlenie a zrkadlo je základ
Tieto súčasti nesmú chýbať v žiadnej šatni. Bez osvetlenia sa nezaobídete pri vyberaní večernej róby. Je tiež dôležité pre správny výber farebných kombinácií. Osvetlenie v šatni môžete vyriešiť doplnkovými svetlami, led pásikmi v určitých častiach šatníka alebo presklenými dverami. Výroba LED pásov na mieru vám umožní mať šatník osvetlený naozaj profesionálne tak, aby ste sa počas ktorejkoľvek hodiny v zrkadle skvelo videli.
Zrkadlo, zrkadlo, povedz, kto je na svete najkrajší? Áno, nebolo by praktické, behať stále do kúpeľne. Zrkadlo do šatníka patrí. Jeho veľkosť musí byť taká, aby ste sa v ňom pohodlne videli celí.
Koľko bude stáť vybudovanie šatne?
U tých najlacnejších si vystačíte s pár stovkami eur, v prípade voľby skríň a jednoduchého nástenného systému. Ak však zvolíte exotické drevo a sofistikovaný systém, potom sa náklady môžu vyšplhať až do pár tisícok eur.
Ako správne odevy ukladať?
Základným pravidlom pre ukladanie odevov je ich oddelenie na základe funkčnosti. Bundy a kabáty visia oddelene, rovnako ako spodná bielizeň by sa nemala povaľovať spolu s tričkami na jednej polici.
Topánky musia byť uložené úplne mimo dosahu odevov. Ideálne v krabici alebo vo vreci. Pred uskladnením je vhodné ich očistiť a ošetriť vhodným prípravkom. Nevhodné je v šatni skladovať vysávač alebo iné potreby na upratovanie.