Minimalizmus v posledných rokoch hýbe svetom. Prejavuje sa v architektúre, dizajne, móde, ale aj celkovom životnom štýle. Nechajte ho vstúpiť aj do vášho domova a zbavte sa zbytočných vecí, ktoré vám neslúži. Uvidíte, že sa dostaví pocit úľavy. Máme pre vás prehľad všetkých možných predmetov, ktoré vám rozhodne chýbať nebudú.
Staré oblečenie a topánky, ktoré vám nesadne
Hovoríte si často, že toto tričko sa ešte bude hodiť na doma alebo tieto topánky vynosíte na chate? A koľko takých kusov oblečenia a topánok máte? Často by sme ich nevynosili ani za niekoľko rokov. Nebojte sa urobiť naozaj poriadnu čistku a všetko staré, ale oblečenie, ktoré vám nesadne a topánky vyradiť.
Podľa zásad minimalistického šatníka by ste mali mať len také kúsky, ktoré sú vám maximálne pohodlné a dajú sa ľahko kombinovať. Skvelým pomocníkom pri triedení šatníka je otázka, či ste daný kúsok mali na sebe za posledný rok. Podľa stavu vyradeného oblečenia ho môžete predať do bazáru, darovať na charitu alebo vyhodiť do textilného kontajnera.
TIP: Praská váš šatník vo švíkoch aj po dôkladnej čistke? Sezónne oblečenie, ktoré aktuálne nenosíte, môžete schovať do úložného priestoru pod posteľou.
Staré obliečky a uteráky
Rovnako ako s oblečením je to často aj s posteľnou bielizňou a uterákmi. Neskladujete zbytočne staré uteráky, ktoré si myslíte, že využijete pri upratovaní? Neleží vám v skrini posteľná bielizeň, ktoré má nepríjemný materiál alebo nepasuje na veľkosť vašej postele, vankúšov či staré deky? Prejdite všetok textil, čo doma máte, a nebojte sa vyradiť, čo už vám neslúži.
Zbytočná elektronika
Staré nabíjačky, mobilné telefóny, nefungujúci laptop alebo spleť káblov, ktoré ani nevieme, k čomu patria. Urobte poriadok v elektronike a nepoužívaných prístrojov sa zbavte. Jeden náhradný telefón vám bohato stačí.
Často doma máme aj prístroje, ktoré síce fungujú skvele, ale z nejakého dôvodu ich skrátka nevyužívame. Môže to byť napríklad kulma na vlasy, epilátor, elektronika pre manikúru a podobné veci, bez ktorých sa v domácnosti v pokoji zaobídete. Opäť sa môžete sami seba opýtať, či ešte danú vec v uplynulom roku aspoň raz použili.
Nevhodné darčeky
Tu vás asi zaplaví pocit viny. Bol to predsa darček. Keď ho ale nevyužívate a vlastne sa vám ani nepáči, je z neho iba zbytočný lapač prachu. Daný človek sa vám možno len netrafil do vkusu alebo skrátka nevedel, čím by vám urobil radosť. Odložte svoje zlé pocity a všetky tieto veci pošlite ďalej. Je dosť možné, že človek, ktorý vám to daroval, si to už ani sám nepamätá. Skúste vo svojom okolí nájsť niekoho, kto danú vec naozaj ocení.
Náš tip: Inšpirujte sa tipmi na darčeky na Valentína.
Kozmetiky
Koľko kozmetiky skutočne potrebujeme? Zamyslite sa nad tým, aký typ kozmetických produktov používate aspoň raz za mesiac, a zvyšok vyraďte. Dosť možno narazíte na veľa produktov, ktoré vám nesadli, krémov s vypršanou minimálnou zárukou alebo výrazné líčidlá, v ktorých sa jednoducho necítite vo svojej koži.
Suveníry a sentimentálne predmety
Tu to možno zase trochu zabolí. K upomienkovými predmetom máme predsa citovú väzbu. Pokiaľ sa ale neviažu k nejakej naozaj významnej udalosti a nevyťahujete ich aspoň párkrát do roka, máte ich doma zbytočne. Aj keď ich vyradíte, vaše spomienky vám to rozhodne nevezme. Pri triedení doma určite nájdete aj veľa reklamných predmetov, ako sú slnečné okuliare alebo batoh s logom, ktoré ste von nevytiahli ani raz.
Papiere a dokumenty
Schovávate doma staré zošity zo školy, vytlačené materiály ku kurzu, ktorý sa konal pred desiatimi rokmi, výplatné pásky alebo bločky od vecí, ktoré už sú dávno po záruke? Papierov sa za roky nahromadí neskutočné množstvo. Dajte si tú prácu a starostlivo ich pretrieďte. Uvidíte, že aspoň polovice sa budete môcť bez problému zbaviť.
Kuchynské potreby
Koľko hrnčekov, varešiek, strúhadiel a sviatočných servírovacích tanierov doma naozaj potrebujeme? Kuchynský riad a ďalšie potreby, ktoré využijeme raz za tri roky, nám zbytočne zaberajú veľa miesta. Nechajte si doma len to, čo skutočne potrebujete, a zvyšok darujte tam, kde to využijú.