Pobyt vo vírivke príjemne uvoľňuje našu myseľ i telo. Problémy akoby v okamihu prestali existovať. Teplá voda v kombinácii s masážnymi bublinkami a prúdy má preukázateľne pozitívny vplyv na naše zdravie. Účinne pomáha bojovať s bolesťami kĺbov i svalov a napomáha ich regenerácii.
Nadnášajúca voda uľavuje aj nášmu krvnému obehu a vďaka tomu sa upravuje krvný tlak. Dobrá správa je, že takýchto kúpeľov si môžete užívať aj v kľude svojho domova. Poďte si vybrať z ponuky víriviek.
Pred samotným zaobstaraním si najprv odpovedzte nasledujúce otázky:
- Koľko osôb bude vírivku využívať? Dajú sa zaobstarať od malých pre 2 osoby, až po veľké, v ktorých môže zároveň relaxovať až 9 ľudí. Od veľkosti sa samozrejme odvíja aj cena a prevádzkové náklady.
- Budú vírivku využívať aj deti? Nie všetky vírivky sú z hľadiska bezpečnosti vhodné pre deti, dobre sa preto informujte o tom, či je pre ne vami vybraná vírivka uspôsobená.
- Budete ju využívať len v lete, alebo aj v zime? Pre celoročnú prevádzku vonku nezabudnite na prístrešok či termokryt, ktorý vírivku ochráni pred rozmarmi počasia.
- Kde bude stáť? Obzvlášť pri vonkajších vírivkách pre celoročnú prevádzku je dôležité, aby boli v relatívnej blízkosti domu. Tým sa vyhnete nepríjemnej prechádzke v mraze.
- Aký typ vírivky chcete? Na výber máte z nadzemných a zapustených. Do zapustených je lepší prístup, nadzemné sú zase výhodnejšie v tom, že je možné ich premiestniť.
Cena vs. prevádzkové náklady
Snažiť sa pri kúpe čo najviac ušetriť, sa nie vždy musí vyplatiť. Rozhodne vyberajte len vírivky od overených predajcov, kde máte istotu, že nejde o nekvalitný dovoz. Cena opráv by vás nemilo prekvapila. Vírivky od značiek, ktoré na trhu pôsobia dlhodobo, sú stávkou na istotu.
Cenovo sa vírivky môžu výrazne líšiť, ale než sa rozhodnete pre tú lacnejšiu, zistite si tiež, akú má spotrebu. Vysoká spotreba by sa časom mohla veľmi predražiť. Rozdiel v spotrebe potom môže byť až desiatky eúr mesačne – menej energeticky náročné majú spotrebu okolo stovky eúr, menej úsporné trebárs aj 500 eúr. Aby z vane neunikalo teplo a nevznikali tým ďalšie zbytočné náklady, mala by byť plne izolovaná. To oceníte najmä pri prevádzke v zimných mesiacoch.
Umiestnenie
Kam vaňu dáte, sa odvíja predovšetkým od vašich priestorových možností. Než samotnú vaňu zakúpite, starostlivo preto merajte. Okolo vírivky musí byť dostatočný priestor pre manipuláciu s krytom a pre vstup do nej. Pokiaľ bude vírivka na záhrade, myslite na to, aby sa dala ľahko napustiť, ideálne je preto umiestnenie blízko domu.
To je nespornou výhodou aj pri celoročnej prevádzke vírivky. Prechod v mraze do domu cez celú záhradu by mohol zážitok trochu ochladiť. Podklad pod vírivku musí byť pevný a stabilný, betónový podklad je stávkou na istotu.
Trysky
Na tom, ako príjemný a uvoľňujúci bude pobyt vo vírivke, majú vplyv z veľkej časti práve trysky. Nie vždy platí pravidlo, že čím viac ich je, tým lepšia vaňa bude. Počet je len jeden z rozhodujúcich parametrov, rovnako dôležitý je aj druh trysiek. Na výber je z troch typov – z priamych, rotačných a vzduchových. Pre maximálny zážitok bývajú nakombinované. Silu prúdu z trysiek ovplyvňujú čerpadlá. Vane s jedným čerpadlom majú slabší prúd, než tie s dvoma a viac.
Príslušenstvo
- Kryt bazéna: termokryt je štandardné príslušenstvo k väčšine víriviek, je nutný pre ochranu bazénu pred nečistotami aj pred mrazom.
- Jednoduché ovládanie: ovládajte trysky i teplotu jedným prstom vďaka riadiacemu panelu.
- Osvetlenie: niektoré vane ponúkajú osvetlenie, kde si môžete vybrať farbu podľa momentálnej nálady.
- Ionizátor či ozonátor: pre ľahké hubenie nežiaducich mikroorganizmov. Taktiež znižuje spotrebu chemických čistiacich prostriedkov.
- Audiosystém: pustite si obľúbenú hudbu a užívajte si maximálnu relaxáciu.
- Schodíky: pre bezpečnejšie a pohodlnejšie chodenie do vírivky aj z nej.
- Plávajúci stolík: neoceniteľný pomocník k odloženiu občerstvenia.
Aby voda zostala čistá
Ako udržať vodu čistú? Základom je dobrá filtrácia. Vo vírivkách sú kartušové filtre, ktoré je čas od času potrebné vyčistiť od zachytených nečistôt. Raz za čas je nutné vymeniť aj vložku vo filtri. Aj vodu vo vírivke je nutné meniť, a to aspoň raz za tri mesiace. Proti tvorbe vodného kameňa môžete pridať prostriedky na to určené. Tie sa dávajú jednorázovo po napustení vane. Pri vode strážte hodnotu pH, ktorá by mala v ideálnom prípade mať 7,2 – 7,6. Pre reguláciu sa predáva bazénová chémia, na rozdiel od klasických bazénov je častejšie využívaná bezchlórová.