Na čo sa zamerať pri výbere sedacej súpravy?

Na čo sa zamerať pri výbere sedacej súpravy?

Obývačka býva často centrom všetkého diania. Trávime tam čas s rodinou i priateľmi, alebo len užívame pokoja a relaxujeme pri filme či knihy. Sedacia súprava je takou klasikou, ktorú možno nájsť takmer v každej domácnosti. Aby nie, keď poskytuje toľko pohodlia. Ako ale vybrať vhodnú do vašej obývačky tak, aby v interiéri nielen dobre vypadala, ale aj dlho slúžila?

Poďte sa s nami pozrieť, aký druh sedacej súpravy sa kam hodí a vyberte pre ňu aj vhodný materiál.

1. Vyberte si druh

Sedacie súpravy s kreslami – že máte v obývačke málo miesta, ale napriek tomu by ste chceli viac, než len dve miesta na sedenie? Nie je to tak ťažké, ako by sa spočiatku môhlo zdať. So sedačkou a kreslami hrajte tetris tak dlho, kým nebudete s rozvrhnutím miestnosti spokojní.

Rohové súpravy – aj rohové súpravy skvele poslúžia v malom priestore, kde je potrebné riešiť každý centimeter. A ako inak ho ušetriť, než tak, že dáte sedačku do kúta? Nebojte sa, keď si zaobstaráte dostatočne výrazný kúsok, určite tam nezanikne.

Rohové rozkladacie súpravy – rovnako ako rohové súpravy skvelo šetria priestor, navyše je ale možné je ešte rozložiť a vykúzliť spanie pre hostí počas niekoľkých minút.

Rozkladacie súpravy – ďalšie zo súprav, ktoré sa hodia aj do malých obývačiek. V zloženom stave nezaberú ani o kúsok viac, než je nutné. V prípade potreby ich stačí rozložiť a pohodlne ľahnúť.

Súpravy do “U” – tento druh sedacej súpravy vynikne predovšetkým v priestranných obývačkách, kde na seba bude pútať patričnú pozornosť. Urobte zo svojej sedacej súpravy centrum relaxácie i priateľských posedení.

Súpravy s úložným priestorom – bojujete občas o každý centimeter? Využite možnosti ďalšieho úložného priestoru. Deky, periny, sezónne oblečenie a ďalšie veci, ktoré nepoužívate často – to všetko môže prísť do gauča.

2. Zvolte vhodnú veľkosť

Jedným z rozhodujúcich faktorov pri výbere sedacej súpravy by mala byť veľkosť obývacej izby. Ak bývate v priestrannom byte, môžete vyberať zo všetkých možných druhov, ktoré sú na trhu – od malých dvousedačiek, až po sedacie súpravy do U, do ktorých pohodlne usadíte každú návštevu.

V menšej obývačke pozor na to, aby si súprava neukradla moc priestoru pre seba, opticky by to zmenšilo už tak malý priestor. Výborne sa hodia rozkladacie, rohové, či rohové rozkladacie súpravy, ktoré v rozloženom stave môžete použiť aj ako posteľ pre hostí. Ďalší vhodný variant, ak sa nechcete vzdať počtu miest na sedenie, ale na veľkú sedačku nie je miesto, sú sedacie súpravy s kreslom. Provizórne miesto na sedenie možno tiež ľahko vykúzliť pomocou taburetu či pufov.

3. Meranie je základ

Než sa pustíte do kúpy, premýšľajte, ako často mávate návštevy a či je naozaj nutné kupovať veľkú súpravu. Tá by mala vyhovovať predovšetkým vám a vašim bežným potrebám. Aby všetko pasovalo, ako má, je nutné dôkladne premerať priestor, kam chcete súpravu umiestniť a myslieť na to, že je treba dostatok voľného priestoru na prechádzanie. Častým doplnkom sedacích súprav býva konferenčný stolík, aj preň by malo zostať dostatok miesta.

4. Vyberte výšku a materiál sedadla

Nebudeme si nič nahovárať, aj keď názov naznačuje, že sa na súprave sedí, už sa rovnako vidíte, ako sa na nej po práci pohodlne natiahnete pri televízii či s knihou. Pohovky sa vyrábajú v niekoľkých výškach. Na vyššiu sa lepšie sadá a tiež sa z nej lepšie dvíha. To z nich robí vhodné druhy posedenia najmä pre starších ľudí. Taktiež je vhodnejšie, aby sedák nebol príliš mäkký, aj to sťažuje zdvíhanie. Nižšia pohovka, vystlaná vankúšmi, je naopak ideálna na relaxáciu. Pre ešte väčšie pohodlie voľte sedačky, ktorých sedacia časť je dostatočne hlboká. Pre dlhonohé jedince sú skvelé rohové súpravy či súpravy do U, ktoré poskytujú dostatok miesta na natiahnutie nôh.

Sedadlá sa najčastejšie vyrábajú z nasledujúcich materiálov:

  • PUR pena: poskytuje kvalitné odpruženie, je pohodlná a jej životnosť je dlhá.
  • Pružinové jadro: kombinácia pružín a peny zaistí pohodlné posedenie, tvarovú stálosť a dlhú životnosť.
  • Studená (HR) pena: je dobre tvarovo stála a vzdušnejšia než PUR pena. Vyniká výbornou elasticitou a má dlhú životnosť. Na sedenie je veľmi pohodlná, pretože sa ľahko prispôsobí postave človeka.
  • Lenivá pena (visco pena): táto pena je termoelastická a má pamäťový efekt. To znamená, že mení svoju tuhosť v závislosti na teplote a pružne sa tak prispôsobuje podľa teploty sediaceho jedinca.

5. Zamerajte sa na konštrukciu

Konštrukciu samotnú síce nevidíte (respektíve idú väčšinou vidieť len nožičky), napriek tomu je veľmi dôležitá. Býva buď z dreva, drevotriesky, alebo z kovu. Drevotrieska a drevo sú lacnejšie, to sa odráža aj na životnosti. Ak neplánujete mať jednu sedačku celý život, nie je na týchto konštrukciách ale nič zlého. Kovové (oceľové) konštrukcie bývajú drahšie a proti všetkým očakávaniam aj ľahšie. V životnosti sa im nič nevyrovná.

6. Vyberte materiál poťahu

Na rade je vybrať materiál a farbu súpravy. Farbu vyberajte predovšetkým tak, aby sa hodila do interiéru a netĺkla sa s inými kusmi nábytku. Heslo, menej je niekedy viac, tu platí dvojnásobne. U výraznejších vzorov si dobre premyslite, či vám tak super budú pripadať aj za niekoľko rokov. Jednofarebná klasika sa bude vynímať roky a neomrzí. Navyše nie je nič jednoduchšie, než sedačku oživiť farebnými vankúšmi podľa vkusu. Najčastejšie nájdete sedacie súpravy potiahnuté týmito materiálmi:

  • Koža a eko koža: kožené sú veľmi luxusné, tým pádom aj drahšie. Nehrozí však, že by len tak vyšli z módy. Nevýhodou kože je, že nesaje pot a v teplých dňoch na nich posedenie nebýva úplne príjemné. Lacnejším variantom je tzv. Eko koža – nejedná sa o pravú kožu, ale o umelú useň, ktorá je na pohľad veľmi podobná. V porovnaní s kožou je výrazne lacnejšia a má kratšiu životnosť, na druhú stranu je priedušná a je vhodná aj pre alergikov.
  • Mikrovlákno: veľmi obľúbený materiál, ktorý sa ľahko udržuje a má luxusný vzhľad. Mikrovlákno sa často používa v kombinácii s vrstvou pružných vlákien, ktoré zabezpečia, aby bol poťah tvarovo stály.
  • Mikroplyš: obľúbený materiál, ktorého spodná vrstva sa skladá z bavlny a polyesteru, horný vlas je zo 100% polyesteru. Ten je veľmi odolný proti ušpineniu a ľahko sa čistí.
  • Carabu: tento poťahový materiál sa vyrába zo zmesi bavlny, polyesteru, polyamidu a akrylu. Štruktúrou sa podobá koži, ale je dokonale priedušný. Na dotyk je príjemný a pripomína hodváb, je však extrémne pevný a odolný. Vďaka spôsobu hustého tkania neprepustí nečistoty do hĺbky a čistí sa ľahko. Nesporná výhoda tohto materiálu je, že je vodoodpudivý. Rozliate víno či čaj preto nie sú žiadne nešťastie.

TIP: máte malé deti a poťahu hrozí vyššie riziko znečistenia? Kúpte si sedačku so snímateľným poťahom alebo s poťahom s tzv. protišpinovou úpravou. Tá je dosiahnutá pridaním teflonového vlákna.

Sharing is caring!Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *