Nezabudnite zazimovať svoje chaty

Nezabudnite zazimovať svoje chaty

Ak ste nadšený chatár či chalupár opúšťajúci v týchto dňoch svoje sezónne obydlie a nemáte v pláne ho cez zimu navštevovať, je nutné, aby ste vykonali niektoré preventívne opatrenia. Predíďte možným škodám a poruchám, ale nezabúdajte ani na bezpečnosť. Práve nevyužívané chaty sa stávajú v zimných mesiacoch terčom zlodejov.

Ilustračný obrázok, zdroj

Voda a elektrina

Tým najväčším nepriateľom v chladných mesiacoch môže byť inokedy úplne neškodná voda. Uistite sa, že všade tam, kde hrozí jej zamrznutiu, je voda vypustená. Odčerpajte vodu z nádrží, rúrok, hadíc, nezabudnite na vodu v kúrení, bojleri či v niektorých spotrebičoch.

Vodu vypustite aj z rezervoáru WC a sifónov pod umývadlami. Nepokúšajte ani hrátky osudu a vypnite elektrinu. Ak sa v blízkej dobe nemáte v pláne vracať späť na chatu, vypnite pre istotu všetky ističe a vypojte elektrické spotrebiče zo siete.

Starostlivé upratovanie vonku i vo vnútri

Chatu pred opustením pozametajte a upracte. Oblečenie, ktoré tu budete nechávať, uložte do uzavretých skríň a ubráňte pred napadnutím moľami ochrannými prostriedkami. Odvezte všetky potraviny s obmedzenou dobou spotreby, ktoré by sa vám tu mohli cez zimu pokaziť. Zvyšné trvanlivé potraviny dôkladne uschovajte, aby zbytočne neprilákali nežiadúce hlodavce. Pre istotu môžete po chate rozmiestniť pasce na myši a riziko tým znížiť.

Ak je to možné, odvezte periny a posteľnú bielizeň. Cez dlhé mesiace by sa do nich mohla pustiť vlhkosť. Tiež matrace je vhodné vyňať z postelí a umiestniť tak, aby sa do nich nepustili práve spomínané myšky.

Nezabudnite upratať záhradné náčinie. Vyčistite a zazimujte kosačku trávy, zbaľte všetky hadice a uschovajte ich na suchých miestach. Očistite náradie a zaveste ho, snažte sa ho nenechávať na vlhkej zemi. Prečistite pred zimou zapadané odkvapové rúry aj žľaby, skontrolujte strechu, aby vám nezatekalo do chaty.

Zabezpečenie chaty

Pred odchodom z chaty skontrolujte, či máte dobre utesnené všetky okná i dvere. Ak môžete, okná starostlivo zaistite okenicami. Predovšetkým zaopatrite chatu kvalitným zámkom. Bohužiaľ chaty bývajú stále častejším terčom nepozvaných hostí v podobe zlodejov, zvážte teda poistenie proti krádeži. Ideálnym riešením býva chatu pred zimou úplne vypratať a nechať ju prázdnu. Ak tak nie je možné, nafoťte si všetko pred jej opustením. Uľahčí vám to prácu v prípade jej vykradnutia. Ak bývajú v blízkosti nejakí vaši známi, prirobťe im náhradné kľúče a poproste ich, či by vám tu a tam chatu neskontrolovali.

Práca okolo zazimovania chaty bohužiaľ nie je záležitosť jedného popoludnia, ale je nutná a oplatí sa vám. Preto ju nezanedbávajte, venujte jej svoj čas a usilovnosť a dôkladne chatu pripravte na zimu. Spríjemní vám to opätovný jarný návrat na obľúbené miesto.

 

Sharing is caring!Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *