Sprchovací kút alebo vaňa: Kto je favorit?

Sprchovací kút alebo vaňa: Kto je favorit?

Ako deti sme z nej nechceli vyliezť. Usporiadali sme vodné bitky so súrodencami, posielali parníky alebo kačičky na ďalekú púť. Dnes sa v nej kúpu naše deti, prípadne tu prepláchneme  bielizeň a dosť. Na sprchovanie pred vaňou uprednostníme sprchový kút. Aj keď občas trocha leňošenia alebo romantiky s bublinkami vo vani nie je na škodu.

Ilustračný obrázok, zdroj

Ovšem luxus v podobe sprchovacieho kúta aj vane v jednej kúpeľni si môže dovoliť len málo kto. Ak bývate v rodinnom domčeku, potom nie je problém mať viac kúpeľní a zariadiť si ich po svojom, tj. v jednej mať vaňu a v druhej kút. Ale čo keď bývate v malom panelovom byte s jednou kúpeľňou? Čomu dať prednosť?

Výhody kúpania vo vani

Vaňa síce zaberá viac miesta vo vašej malej panelákovej kúpeľni, ale o to viac je priestoru k leňošeniu. V kúte si proste neľahnete, ani nepridáte kúpeľňovú penu, aby ste sa pohrali s bublinkami. Na druhú stranu vaňa má celý rad výhod.

Najviac ju oceníte s malými deťmi. Pohodlne ich vykúpete, a to aj niekoľko zároveň. Odporúčame si zaobstarať protišmykovú podložku s prísavkami do vane aj predložku na zem kúpeľne. Znížite tak riziko pošmyknutia vo vode či na mokrej podlahe.

V neposlednom rade sa vaňa hodí na rýchle prepláchnutie bielizne, ktorú nejde prať v práčke alebo púšťa farbu. V kúte by sa vám pralo ťažko. Máme pre vás i jeden tip, ako zahnať obavy zo zafarbenej bielizne. V drogériách sú bežne k dostaniu látkové prúžky, ktoré pridáte s bielizňou do práčky. Tieto kusy látky zachytávajú farbu a zabraňujú nechcenému zafarbeniu či strate farby.

Ak chytro posuniete časť umývadla nad vaňu, vytvoríte si ďalšie priestory v kúpeľni. Sem potom môžete umiestniť skrinku na pracie prostriedky, kôš na špinavú bielizeň alebo práčku.

Relax vo vani, ilustračný obrázok – zdroj

Výhody sprchového kúta

Bezpochyby sa zhodneme, že kút prináša celý rad úspor do vašej domácností. Predovšetkým tú priestorovú, ale aj finančnú. Ak riešite každý centimeter štvorcový vo vašej kúpeľni, potom siahnite pri rekonštrukcii radšej po sprchovom kúte. Vaňa so zástenou vám zvyčajne zaberie celú jednu stenu kúpeľne.

Vedeli ste, že pri sprchovaní ušetríte oproti napustenej vani až tretinu vody? Samozrejme za predpokladu, že sa nesprchujeme viac ako dvakrát denne a dlhšie ako pol hodiny. So sprchovacím kútom pocítite aj úsporu koruniek vo vašej peňaženke.

Čo sa týka časovej úspory pri upratovaní je to subjektívne. Pravdepodobne si nepofrkáte celú kúpeľňu, ale ak ste puntičkári a kúpeľňa so musí blyšťať, potom vám vodný kameň v kúte dá zabrať. Ale aj tu existujú triky, ako si pomôcť. Kúpte si sprchový kút s matným sklom alebo dokonca so sklom imitujúcim kvapky vody.

Súvisiaci obrázok
Ilustračný obrázok, zdroj

Myslite na deti i starobu

Teraz vám asi nerobí problém sa prehupnúť cez bok vane a vykúpať sa. Ale čo až budete starší? Alebo nedaj bože sa zraníte? Sprchovací kút je pre starších ľudí lepší. Pokiaľ si zavčas pri rekonštrukcii necháte na steny prirobiť madlá, nemusíte sa starnutiu v kúpeľni báť.

Naopak u malých detí je najlepšia vaňa. Komu by sa chcelo byť s nimi v kúte alebo ich stále strážiť za zatvorenými dverami.

 

Už to tak vyzerá, že najlepšie je zaobstarať si oboje. Verte, že to možno aj v panelákovom dome. Len to stojí rozsiahlejšie rekonštrukcie, kedy je potrebné štandardnú kúpeľňu zväčšiť aspoň o 20 centimetrov do dĺžky a zaobstarať vaňu s jednou skosenou stranou.

 

Sharing is caring!Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *