Sťahovanie je veľkým zdrojom stresu. Ak sa chcete presťahovať bez komplikácií a s istotou, že sa vám nič nestratí a nerozbije, pozrite sa na štvoricu praktických trikov. Sťahovanie vďaka nim prebehne rýchlo a hladko.
Prakticky každý človek sa v živote niekoľkokrát sťahuje, a to nielen z jedného dlhodobého bydliska do iného, ale napríklad aj z chaty späť do mesta. V každom prípade je nutné počítať s tým, že sťahovanie je skúškou nervov a trpezlivosti. Čo všetko zbaliť? Kto čo unesie? Kde je ten obľúbený hrnček? A kam sa stratila tá bedňa s oblečením? Podobné otázky vás už nemusia prenasledovať. Pozrite sa na triky, s ktorými sa sťahovanie stane hračkou.
1. Všetko plánujte s predstihom
V drvivej väčšine prípadov veľmi dobre poznáte termín sťahovanie. Aj keď sa to ľahko povie a horšie vykoná, určite sa oplatí všetko naplánovať s predstihom. Pri riešení presunu vecí na poslednú chvíľu je najväčšie riziko, že na niečo dôležité zabudnete. Rovnako tak v zhone môžete omylom niečo rozbiť či poškodiť. Zbaľte si veci v pokoji. Ak sa rozhodnete využiť sťahovaciu službu, rezervácia s časovým predstihom bude lacnejšia už len vďaka tomu, že budete mať na výber viac firiem.
2. Haraburdie nesťahujte
Radíte sa medzi tzv. škrečkov? Škrečkovanie čiže hromadenie vecí patrí k bežným ľudským vlastnostiam. Skúste v rámci presunu na nové miesto zabudnúť na vetičku “Raz sa to bude hodiť”. Sťahovanie je exkluzívnou príležitosťou vyhádzať všetky staré noviny, dlho nenosené oblečenie, nefunkčnú elektroniku a prakticky všetko ostatné, čo mení váš domov na skladisko. Vyhadzovanie krabíc si rozmyslite. Mohli by sa vám hodiť na samotné sťahovanie.
3. Zoznam a zápisky
O tom, čo sťahujete, by ste mali mať dobrý prehľad. Neváhajte si tak pri balení vytvoriť zoznam. Nemusí byť nutne iba na papieri, v dnešnej dobe už môžete pre prehľad všetkých vecí využiť mobil či tablet. Drahé predmety a kusy nábytku neváhajte vopred nafotiť. Fotografie môžu v prípade potreby slúžiť pri reklamácii a ako dôkaz pre poisťovňu. Popisujte si prehľadne tiež škatule. U niektorých zistíte, že ich v novom bývaní nemusíte nutne vybaľovať a ušetríte vďaka tomu miesto.
4. Vyhnite sa črepom
Špeciálnu starostlivosť venujte baleniu krehkých predmetov. Určite sa oplatí navštíviť papiernictvo či hobby market a nakúpiť rôzne bublinkové fólie, krabice, pásky a ďalšie predmety. Skvelým tipom je predmety po zabalení finálne obaliť potravinárskou fóliou, aby pri prevoze držali pri sebe. Medzi taniere môžete umiestniť nastrihané kusy kartónu, prípadne papierové taniere.
Sťahovanie bez jedinej škody
Pár trikov a rád stačí na to, aby vaše sťahovanie prebehlo organizovane a bez jedinej škody. Prípravy pochopiteľne zaberú viac času a práce, avšak rozhodne sa oplatia. Je skvelé nasťahovať sa do nového miesta a ihneď vedieť, že všetky vaše veci sú na správnom mieste v stave, v ktorom si ich pamätáte.