Ako sa správne starať o podlahu v 5 krokoch

Ako sa správne starať o podlahu v 5 krokoch

Každá podlaha potrebuje starostlivosť. Každá však potrebuje inú starostlivosť na základe materiálu, z ktorého je vyrobená. To, čo jednému materiálu prospieva, to druhému môže ublížiť. Aby ste sa zo svojej podlahy radovali čo najdlhšie, je potrebné sa o ňu dôkladne starať.

Drevo potrebuje jemnú starostlivosť

Najkvalitnejšia podlaha je tá z tvrdého dreva. Vyžaduje však jemnú starostlivosť. Nerobí jej dobre voda, preto ju používajte v čo možno najmenšej miere.

Špeciálne nástavce na vysávač určené na parkety drevenú podlahu šetrne zbavia prachu a nečistôt. Rovnakú prácu ale urobí aj jemný zmeták.

Aby si drevo zachovalo svoj lesk a štruktúru, je dobré ho z času na čas pretrieť olejom alebo voskom. Vhodne zvolený prípravok je nevyhnutnosťou, rovnako ako dodržanie pracovného postupu.

Laminát je náchylný na poškriabanie

Podlahy z laminátu napodobňujú tie drevené, ale oproti nim sú lacnejšie a teda aj viac v obľube.

Rovnako ako pri dreve aj tu platí, že na zametanie omrviniek si vystačíte s jemným zmetákom alebo špeciálnym nástavcom na vysávač. Bez nadstavca však podlahu nevysávajte. Má sklon sa poškrabiať a mohli by ste si tak spôsobiť nezvratné škody.

Aj laminátu škodí vlhkosť, preto ho vytierajte dobre vyžmýkanou handrou alebo mopom. Aby ste zabránili vniknutiu vody medzi špáry, vytierajte v smere lamiel.

Linoleum nevyžaduje zvláštnu starostlivosť

Podlahová krytina vyrobená z PVC je lacná a vďaka variabilite a imitácii materiálu tiež veľmi obľúbená. Jej údržba je pomerne jednoduchá.

Upratovanie zvládnete so zmetákom, handrou alebo mopom a saponátom. Vďaka absencii špár nie je toľko náchylná na vodu. Avšak nesmie natiecť po krajoch pod linoleum. Najlepšie je, keď celý povrch vytrite vždy do sucha.

Korok potrebuje aplikáciu vosku

Ideálne podlahovou krytinou, ktorá tlmí nárazy, je korok. Avšak aby slúžil dlhé roky, potrebuje pravidelnú starostlivosť. Medzi tú patrí vytieranie do sucha. Vyhnite sa agresívnym čistiacim prípravkom rovnako ako drsným pastám, ktoré ho môžu poškodiť.

Čas od času potrebuje laminátová podlaha aj voskový náter.

Starosť o podlahu môžeme zhrnúť do 5 krokov:

  1. S vodou opatrne pri všetkých typoch podlahových krytín. Všeobecne platí, čím menej vody, tým lepšie. Pri laminátových, drevených a korkových podlahách môže nadbytok vody spôsobiť zvlnenie.
  2. Na stieranie podláh je lepší mop alebo dobre vyžmýkaná handry.
  3. S čistiacimi prostriedkami šetrite. Vyberajte tie, ktoré sú určené na daný typ podlahovej krytiny. Vyhnite sa agresívnym prostriedkom, aj tým s pieskom.
  4. Hoci sa to môže zdať jasné, je správny postup vytieranie dôležitý. Pri laminátovej podlahe je nutné obmedziť prístup vody do škár. Aby bol výsledný efekt čo najlepší, nezabudnite podlahu pred mokrou fázou vždy vysať alebo “vyzametat”.
  5. Občasnú aplikácii ochranných prostriedkov, ako sú oleje a vosky, nepodceňujte. Predĺži životnosť podlahy.

Sharing is caring!Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *