Ako spolupracovať s interiérovým dizajnérom?

Ako spolupracovať s interiérovým dizajnérom?

Návrh a zariaďovanie interiéru je pomerne zložitá úloha a nezáleží na tom, či máte veľa priestoru a riešite celý byt, alebo sa naopak chystáte vytvoriť útulný kútik v obmedzenom priestore. Pri návrhu interiéru vám dizajnér dokáže vždy pomôcť, má skúsenosti a vie, ako prispôsobiť nábytok priestoru a vytvoriť dokonalý funkčný i estetický celok, ktorý sa stane neoddeliteľnou súčasťou vášho nového domu či bytu.

Ako pracovať s dizajnérom tak, aby bola spokojnosť na oboch stranách a získať tak interiér, ktorý si zamilujeme? 

Stanovte si približný rozpočet

Znalosť rozpočtu nám umožní siahnuť po najkvalitnejších materiáloch, ktoré si môžeme dovoliť v prípade kľúčových položiek, ktoré tak často meniť nebudete ako je napríklad podlaha, alebo kuchynská linka a znížiť rozpočet tam, kde to až tak podstatné nie je.

Ak dizajnér nepozná váš rozpočet, môže navrhnúť pre vás neprijateľné veci – veľmi drahé, alebo naopak, lacné. 

Je to podobné, ako keď si vyberáte auto – na začiatku si stanovíte orientačnú cenu a potom nevyberáte z áut za 50 000 €, ak máte rozpočet 15 000 €, ale to neznamená, že autá za 50 000€ sa vám nepáčia.

Dobrý interiérový dizajnér vám pomôže s návrhom nábytku na mieru a odporučí čo kde nakúpiť a zmestiť sa tak do rozpočtu. Zároveň vám na začiatku poradí, čo je za daný rozpočet možné získať a zreálni vašu predstavu. 

Vyberte si správneho dizajnéra

Každý dizajnér má vo svojom portfóliu návrhy interiérov, na ktorých pracoval pred vami. Ak sa vám návrhy páčia, je veľmi pravdepodobné, že spoločnú reč nájdete veľmi rýchlo a bez problémov.

Nebojte sa hovoriť o pripomienkach k prvým návrhom. Dizajnér predsa vie, že prvý návrh nebude dokonale podľa vašich predstáv. 

Obom vám však záleží na tom, aby ste spoločne vytvorili dokonalé miesto, v ktorom budete svoj čas tráviť s radosťou a s potešením. Preto ak vám na prvých návrhoch niečo nevyhovuje alebo chcete niečo zmeniť, diskutujte a pýtajte sa, prečo to bolo navrhnuté takto. Je dôležité, aby ste poznali aj názor dizajnéra, častokrát vám totiž otvorí myseľ a budete sa na priestor pozerať inak. 

Spíšte si po čom túžite a zároveň buďte otvorení

Prejavte svoj názor a povedzte, čo vám vyhovuje, čo si myslíte, že nebude u vás fungovať. Dizajnér u vás nebýva a preto by mal zo stretnutia s vami poznať vaše preferencie a želania. Častokrát ste uzatvorení a poviete, že neviete čo presne chcete.

Poveríte dizajnéra, aby vám urobil návrh podľa jeho predstáv, ale pri prezentácii návrhov zrazu viete, že to má byť úplne inak. Dizajnér tak pracuje navyše a zbytočne a túto prácu mu budete platiť. 

Odovzdajte preto čo najviac informácií už pri zadaní. Spíšte si čo sa vám páči, čo vám vyhovuje a čo nie. Zbierajte obrázky z internetu (napríklad v službe Pinterest si môžete vytvoriť galériu pre každú izbu) a diskutujte o nich s dizajnérom pri zadaní. 

Pravdou je, že návrhy, ktoré nájdete na internetových stránkach nekorešpondujú s vašim priestorom a často nie sú uskutočniteľné tak, ako si predstavujete. Najkrajšie návrhy sú často prezentačné a s neobmedzeným rozpočtom, čo nemáte. Ale vždy pomôže, ak máte predstavu o tom, ako má váš interiér pôsobiť, (nie vyzerať). Rovnako pomôže výber materiálov, ktoré vám “sedia”. 

Interiérový dizajnér sa vám snaží pomôcť, aby bol váš interiér pekným, ale aj funkčným miestom. Preto je dôležité počúvať a vnímať čo vám navrhuje, a prípadne zmeniť svoje požiadavky a prispôsobiť sa návrhu – dizajnér pracuje vždy v záujme vášho budúceho interiéru. 

Interiérový dizajnér je pomocník. Nechce vám vnútiť svoj nápad, chce vám pomôcť, aby bol návrh vášho nového interiéru vašim originálom, ktorý vám dokonale vyhovuje po estetickej, ale aj funkčnej a praktickej stránke. 

dizajnéri tímu ModerneByvanie.sk 

Sharing is caring!Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *