Oživte svoju stenu obrazom z rastlín, ktorému neodoláte

Oživte svoju stenu obrazom z rastlín, ktorému neodoláte

Tradičné pestovanie rastlín v interiéri pozná každý. Ak chcete oživiť svoj domov niečím originálnejším, mrknite na vertikálne záhrady alebo obrazy z machu. Ich ľahká údržba vás prekvapí!

Kúzlo vertikálnych záhrad

Vertikálne záhrady sú v podstate záhony na výšku, rastliny umiestnené na kolmej stene, ktorým sa tiež hovorí “živé steny”. Okrem toho, že krásne vyzerajú, šetria priestor a čistia vzduch. Tiež môžete na malej ploche vypestovať viac rozmanitejších rastlín, ktorá sa dajú voľne obmieňať. Vaša vertikálna záhradka môže byť zakaždým iná.

Výhod vertikálnych záhrad je niekoľko – čistí a zvlhčujú vzduch, absorbujú hluk, zachytávajú prach, niektoré druhy rastlín dokážu zachytiť škodlivé látky. Rovnako údržba je jednoduchá a nijako zložitá – vertikálne záhrady môžete napojiť na systém automatického zavlažovania.

Dnes existujú desiatky špecializovaných firiem, ktoré vám vertikálne záhrady vytvoria na mieru do akéhokoľvek prostredia i štýlu vybavenia.

Foto: Web Zahradanastenu.cz

Živé obrazy do každého interiéru

Modul sa špeciálnym rastovým substrátom so živými rastlinami – to sú živé obrazy. Môžete ich v interiéri umiestniť takmer kamkoľvek, ideálne na miesto, kde je viac svetla. S takýmto druhom pestovania si hravo poradí každá rastlinka, záleží len, aký má typ rastu – niektoré rastliny rastú vodorovne, iné prečnievajú a ďalšie rastú smerom nahor. Vytvoria tak zaujímavý a ledabolo usporiadaný celok, ktorý vďaka svojej nepravidelnosti vyzerá skvele.

Jednotlivé moduly pripevníte na stenu pomocou hmoždiniek a skrutiek. Potom sa už len raz či dvakrát týždenne zalievajú pohárom vody tak, aby bol substrát stále vlhký. Priebežne je tiež dobré odstraňovať uschnuté alebo odkvitnuté časti rastlín, podobne ako u bežných izbových.

Foto: Web Zahradanastenu.cz

Oživte svoju stenu machom

V posledných rokoch sa stali veľmi populárne obrazy zo stabilizovaného machu. Jedná sa konzervovaný mach, ktorý si zachováva prirodzený vzhľad a farby až po niekoľko rokov. Mach sa ďalej usporadúva do obrazov, ktoré si môžete zavesiť na stenu. Konzervanty v machu sú ekologické aj biologicky odbúrateľné, nemusíte sa preto báť, že by v ovzduší robili neplechu.

Životnosť machu závisí od podmienok – mal by byť umiestnený v miestnosti od 5 do 30 stupňov s vlhkosťou okolo 60%. Neodporúča sa umiestňovať ho na umelé alebo slnečné svetlo, tiež nesmie prísť do kontaktu s vodou. Mach je bezúdržbový, na pravidelnú starostlivosť vám postačí vlhkú handričku, ktorým zotrite nečistoty a prach.

Foto: Web Zahradanastenu.cz

Životnosť správne opečovávaného machu sa pohybuje v rozmedzí od 5 do 10 rokov, vždy ale záleží na konkrétnych podmienkach. V prípade, že sa nachádza v priestore s vyššou vlhkosťou okolo 60%, môže si zachovať svoje vlastnosti po dlhšiu dobu.

Sharing is caring!Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *