Pieskovanie alebo tryskanie je jednou z najbežnejších metód povrchovej úpravy. Uplatnenie nachádza najmä v strojárstve pri renovácii alebo obnove strojov.
Čo znamená pieskovanie?
Pieskovanie je proces, pri ktorom sa objekt upravuje prúdom abrazívnych častíc, ktoré sa tryskajú na povrch, ktorý sa má upraviť. Brúsnym materiálom sú zvyčajne broky, piesok alebo korund (trigonálny minerál). Pieskovanie alebo tryskanie je jednou z posledných úprav povrchu, po ktorej nasleduje konečná úprava, ako je napríklad náter. Vyžaduje si pieskovač, kompresor, brúsne prostriedky a prípadne ochranné pomôcky.
Pieskovanie možno použiť na povrchovú úpravu materiálov, ako sú kov, hliník, betón, plast, drevo a sklo. Je možné vykonať:
- pieskovanie karosérií automobilov
- pieskovanie konštrukcií
- pieskovanie plotov
- pieskovanie stožiarov
- pieskovanie strojov
- pieskovanie zámočníckych výrobkov
- renovácia a montáž liatinových radiátorov 5
Pieskovanie je skvelá metóda povrchovej úpravy, ak chcete:
- naniesť farbu, aby dobre držala,
- odstrániť starej farby,
- zdrsniť povrch,
- zabezpečiť rovnomerný povrch,
- odstrániť koróziu, nečistoty a triesky.
Čo znamená stupeň čistoty otryskaním?
Pri pieskovaní/striekaní možno dosiahnuť rôzne stupne čistoty povrchu. Podľa normy existujú tri stupne čistoty: Sa1 až Sa3. Najčastejšie používaný stupeň čistoty pri tryskaní je Sa2,5.
- Sa1 – ľahké pieskovanie odstraňuje oleje, mastnotu, špinu a nepriľnavé nánosy, hrdzu alebo náter, ktoré sú viditeľné na prvý pohľad
- Sa2 – dôkladným otryskaním sa odstránia oleje, mastnota, špina, nepriľnavý nános, hrdza alebo farba viditeľná na prvý pohľad; všetky zvyšné nečistoty musia pevne priľnúť k povrchu
- Sa 2,5 – veľmi dôkladné otryskanie odstráni z povrchu oleje, nečistoty, mastnotu, hrdzu, vodný kameň a farbu; všetky zvyšky nečistôt na povrchu budú mať podobu tmavých škvŕn alebo pruhov
- Sa 3 – tryskanie až na kov sa používa najmä na striekanie (metalizáciu) – kov je zbavený všetkých možných nečistôt, drobných častíc, hrdze, povlakov a má plný strieborný lesk
Tryskanie balotínou a tryskanie suchým ľadom ako ďalšie metódy tryskania
Tryskanie balotínou je pomerne moderná metóda povrchovej úpravy, pri ktorej sa používajú sklenené guľôčky, ktoré dokážu materiál zmäkčiť a dodať mu jednotný vzhľad a lesk. Táto metóda sa používa najmä na povrchy z nehrdzavejúcej ocele a neželezných kovov. Tryskanie nie je určené na odstraňovanie hrdze a čistenie nečistôt. Táto metóda sa používa aj na spevnenie povrchu alebo na odstránenie defektov spôsobených pozinkovaním.
Tryskanie suchým ľadom zatiaľ nie je dobre známou metódou povrchovej úpravy, hoci sa stáva čoraz populárnejšou. Používa sa najmä na čistenie nečistôt v strojárskych dielňach, t. j. tam, kde je potrebné čistenie vykonať rýchlo, pretože dlhé odstávky výrobných liniek nie sú možné. Pri tomto spôsobe povrchovej úpravy nevznikajú žiadne kaluže, takže ho možno použiť aj na elektroniku. Keďže nejde o abrazívnu metódu, nedochádza k úbytku materiálu ako pri bežnom pieskovaní. Tryskanie suchým ľadom nemožno použiť na odstránenie hrdze.