Svetlovody nepatria v slovenských stavbách k častým javom, čo je veľká škoda. Dokážu šikovne dostať denné svetlo aj tam, kde to inak nie je možné. Na akom princípe fungujú a aké sú ich ďalšie výhody? Pozrite sa na najdôležitejšie informácie.
Dostatok svetla je súčasťou bývania, v ktorom sa cítite dobre. Človek prirodzené denné svetlo k životu potrebuje a nič na tom nezmení ani premyslené umelé osvetlenie.
Predtým než sa presťahujete do vlastného, skúste zistiť, ako denné svetlo dopadá na danú nehnuteľnosť. Správnou svetelnosťou bývania znížite svoje náklady na energie. Jednou z možností je použiť mapu, ktorá má funkciu zobrazenia dopadu denného svetla. Bc. Mgr. Peter Molnár sa zaoberá predajom nehnuteľností. Vo svojom článku vysvetľujete, prečo je dopad svetla na budovu dôležitý a ako ho zistiť.
Bohužiaľ v niektorých prípadoch je z dispozičných dôvodov prakticky nemožné svetlo do interiéru dostať. Jedná sa o rôzne kúty bez okien, prípadne podkrovie rozdelené na niekoľko menších miestností. Ako pozvať slnko k vám domov, keď nemáte okno? Riešením je svetlovod!
Ako svetlovod funguje?
Ak vám zatiaľ pojem svetlovod nič nehovorí, tak verte, že sa jedná o veľmi jednoduchý vynález. Svetlovod je tubus, ktorým prúdi svetlo. K tomu dochádza prostredníctvom odrazov od reflexného povrchu na vnútorných stenách prívodného tubusu. Tento tubus vedie spravidla zo strechy do stropu miestnosti, ktorú chcete osvietiť. Maximálna dĺžka tubusu môže byť až 50 metrov. Na streche končí tubus kopulou, v miestnosti môže vyzerať ako bežné stropné svetlo.
O tom, koľko svetla reálne svetlovod do miestnosti privedie, rozhoduje pochopiteľne nielen počasie, ale aj priemer tubusu, jeho dĺžka a tvarovanie. Vstupný otvor na streche by mal byť orientovaný tak, aby naň svetlo svietilo v priebehu dňa čo najdlhšie, a to ideálne priamo. Najčastejšie sa odporúča južná strana. U sklonených striech sa oplatí popremýšľať nad tým, či pre svetlovod nevybudovať samostatnú vodorovnú plochu.
Hlavné výhody svetlovodu
Svetlovod sa môže pochváliť radom výhod. Medzi tie v prvom rade patrí fakt, že šetrí vaše náklady. Investícia do vybudovania pochopiteľne nie je zanedbateľná, avšak každý ďalší deň svietite prakticky zadarmo. Lacná a bezproblémová je tiež údržba svetlovodu. O to, aby všetko fungovalo, sa prakticky nemusíte starať. V zime môže kopula umiestnená na streche zapadať vrstvou snehu, to je ale tak všetko.
Ďalšou výhodou je vysoká intenzita osvetlenia. Dobre vybudovaný svetlovod dokáže poskytnúť viac svetla ako bežná žiarovka. Jedná sa o prirodzené denné svetlo, ktoré má preukázateľne pozitívny vplyv na ľudský organizmus.
Ako si svetlovod vybrať?
Ak túžite využiť svetlovod aj u vás doma, budete sa musieť rozhodnúť, aký typ si chcete zaobstarať. V zásade máte na výber medzi lacnejším flexibilným tubusom a drahším variantom tubusu, ktorý má pevnú konštrukciu. Je nutné podotknúť, že v prípade svetlovodu sa skutočne neoplatí šetriť.
Flexibilný tubus nikdy neponúkne takú kvalitu svetla, ktorú vám poskytne na mieru navrhnutý svetlovod s pevnou konštrukciou. Na technickom prevedení veľmi záleží. Keď však výber nepodceníte, budete si môcť u vás doma užívať dostatok denného svetla.