Zero waste a cestovanie alebo ekologické vychytávky na cesty

Zero waste a cestovanie alebo ekologické vychytávky na cesty

Byť ekologický a správať sa uvedomelo s ohľadom na životné prostredie už nie je iba nový trend. Stále viac a viac ľudí si uvedomuje potrebu žiť udržateľne a správať sa k našej planéte ohľaduplnejšie. Ako sa hovorí, nepotrebujeme pár ľudí, ktorí nevytvárajú žiaden odpad, ale veľa ľudí, ktorí sa snažia odpad regulovať čo najviac.

Aj pri cestovaní sa môžete správať zodpovednejšie k planéte. Inšpirujte sa našimi dnešnými tipmi, vďaka ktorým si uvedomíte, že to nie je žiadna veda.

Redukujte papierový odpad

So zodpovedným správaním môžete začať hneď na začiatku cesty. Naozaj potrebujete vytlačenú letenku alebo lístok na vlak v dnešnej dobe digitalizácie? Rezervácie v hoteloch už tiež nie je nutné tlačiť. Je predsa oveľa praktickejšie mať všetky potrebné lístky a rezervácie v elektronickej podobe v mobilnom telefóne.  

Ďalším pomerne zbytočným odpadom je potvrdenka z bankomatu. Možno si poviete, že tento malý lístok asi veľa odpadu nevytvorí, ale zamyslite sa spolu s nami. Po prvé, vôbec ho nepotrebujete, pretože vám tak či tak príde esemeska a pokiaľ by sme zbierali potvrdenky z daného bankomatu hoci len za týždeň, verte, že by sa nám v koši nahromadila slušná kôpka odpadu.

Do tretice vám odporúčame vyhýbať sa reklamným letákom, ktoré môžete dostať kdekoľvek na ulici. Zľava na kontaktné šošovky v Londýne či reklama na nový bar v Kodani? V 90 % túto ponuku aj tak nevyužijete a leták skončí v koši. Buď pár minút po obdržaní alebo následne v hotelovej izbe. Že je vám ľúto brigádničky, ktorá tam postáva a nikto si od nej tie letáky neberie? Nech je vám radšej ľúto odpadu, ktorý takto vytvárame.

Vlastná fľaša na vodu

Možno je to na prvý pohľad úplne jednoduché, ale základným pravidlom č.1 pri cestovaní by mala byť vlastná fľaša na vodu. Prázdnu fľašu viete bez problémov preniesť cez kontroly na letisku a potom jednoducho doplniť vodou z kohútika. Nemusíte tak kupovať predražené vody v pol litrových baleniach na letiskách a pri turistických atrakciách. Šetríte tak nielen životné prostredie, ale aj svoju peňaženku. 

Vlastný pohár na kávu

Obdobným variantom ekologického produktu na cestách je Keep Cup – vlastný pohár na kávu. Keep Cup sa hodí do hláv takmer všetkých presso strojov a vyzerá naozaj štýlovo. Je pre vás ideálny pokiaľ cestujete autom a často sa zastavujete na kávu na benzínových pumpách. Skvelou vychytávkou je vlastný štýlový eko hrnček napríklad na festivaloch. Príjemným bonusom sú kaviarne, ktoré vás za prinesenie vlastného hrnčeka na kávu odmenia zľavou.

KEEPCUP Dizajnový sklenený cestovný hrnček Cork Brew Almond S 227 ml
KEEPCUP Dizajnový sklenený cestovný hrnček Cork Brew Almond S 227 ml

Cestovný príbor

Cestovný príbor je vec, na ktorú nedajú dopustiť skúsení cestovatelia bez ohľadu na to, či vyznávajú životný štýl zero waste alebo nie. Len si predstavte, ste na cestách a máte chuť na ovocný šalát zo supermarketu. Bežne si ho buď nekúpite, alebo k nemu kúpite rovno aj plastový príbor. Aké praktické je v tomto prípade mať vlastnú vidličku!

Pokiaľ cestujete s deťmi, mať po ruke vlastnú lyžičku je takisto nesmierne praktická vec, ktorú vám odporučí každá mamička. Svoj vlastný cestovný príbor môžete použiť aj pri jedení v lietadlách a ušetríte tak plastové jednorazové príbory.

 

Nemusíte meniť svoje cestovateľské zvyky rázne zo dňa na deň. Na začiatok stačí, ak si vyberiete jednu vec, ktorú uvediete do praxe. Malými krôčikmi si tak vytvoríte ekologické návyky a neskôr bude pre vás úplne bežné baliť si na cesty vlastné snacky, tašky či fľaše.

Veríme, že sme vás inšpirovali a pokojne sa s nami podeľte o svoje ekologické vychytávky pri cestovaní v komentároch.

Sharing is caring!Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *