Ako si zaistiť tieň na záhrade

Ako si zaistiť tieň na záhrade

Celú zimu sme sa tešili na slnečné lúče a teplé dni. No s príchodom letných mesiacov sa naše túžby rýchlo zmenia. Teploty vonku sú privysoké, slnko hreje až príliš a pobyt pod paľbou ostrých lúčov sa stáva nielen nepríjemný, ale aj zdraviu škodlivý. V takej chvíli hľadáme chladnejšie miesta, kam sa ukryť. Spoľahlivú úľavu nám najčastejšie poskytne tieň. Každá záhrada by preto mala mať aj svoj zatienený kút.

Ako ho dostať do vonkajšieho priestoru?

 

Stromy

Najlepšiu tôňu poskytne košatý starý strom. Stromy vytvárajú na záhrade príjemnú mikroklímu a o ich schopnosti zútulniť vonkajší priestor niet pochýb. Vyberajte ich podľa veľkosti záhrady. Niektoré po rokoch dosiahnu výšku aj niekoľko metrov a mohli by tak zatieniť viac, než si želáte. Nevýhodou je, že na práve založenej záhrade si na tieň počkáte niekoľko rokov.

Aké sú teda rýchlejšie riešenia?

Pergola alebo altánok

Kým začnú tieniť stromy, využite iné rastliny. Ideálne sú rôzne rýchlo rastúce kríky alebo popínavé rastliny, ktoré za rok vytiahnu aj niekoľko metrov. Vysaďte ich v blízkosti pergoly či altánku, ktoré im poskytnú skvelú oporu. Popínavé rastliny tieto priestory obalia listami a kvetmi a vám vznikne príjemné a zároveň krásne zatienené miesto.

Slnečník

Spoľahlivou, najjednoduchšou a najlacnejšou možnosťou na zatienenie je starý dobrý slnečník. Dá sa postaviť kamkoľvek a v priebehu dňa regulovať podľa polohy slnka. Ponuka slnečníkov je nesmierne široká. Nájsť preto taký, ktorý dokonale vyhovuje vašim priestorovým, estetickým i finančným požiadavkám, nebude problém.

Markíza

Ak nemáte na terase veľa priestoru, vyberte si na zatienenie markízu. Nezaberie na zemi žiadne miesto tak ako slnečník so stojanom, ktorý môže na menších plochách prekážať. Pomocou kľuky markízu rýchlo vysuniete a vytvoríte okamžite príjemný tieň. Materiály, z ktorých sa vyrábajú, sú odolné voči poveternostným vplyvom a UV žiareniu a poskytnú vám aj čiastočný úkryt pred dažďom.

Bočná markíza ,,Dubaj" 300 x 160 cm béžová
Bočná markíza ,,Dubaj” 300 x 160 cm béžová

Tieniaca plachta

Táto skvelá clona proti slnku má mnoho výhod a ponúka neobmedzené možnosti. Dá sa pripevniť k stromom, tyčiam alebo zábradliu. Premiestnite ju tam, kde ju práve potrebujete. Poslúži ako tienidlo nielen na terasu, ale aj nad pieskovisko či k bazénu.

 

 

Sharing is caring!Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *