Leto sa pomaly blíži, a tak nastal ten správny čas vrhnúť sa na odzimovanie bazéna. Hoci vonkajší bazén využívame len v sezóne, starostlivosť vyžaduje po celý rok. Pripravte sa a prebuďte ho, odmenou vám bude pohodové kúpanie po celé leto.
Správne odzimovanie bazéna je rovnako dôležité ako jeho zazimovanie. Všetko to robíme pre zachovanie jeho životnosti, skrátka aby nám dobre a dlho slúžil. Poďme sa pozrieť, na ktoré kroky by ste nemali zabudnúť.
Začnite včas
Ten správny čas neradno podceňovať. Nemusíte ponáhľať, ale ani dlho váhať. Kedy je ideálna doba na odzimovanie bazéna? Najlepšie obdobie nastane pri teplotách vzduchu medzi 10 a 15 °C vo dne. Cez noc by už nemalo mrznúť. Máte na zimu bazén zakrytý ochrannou fóliou? Potom budete mať menej práce, ale aj tento prvok bude potrebné obnoviť, očistiť a nechať uschnúť a uložiť.
Prvá očista
Najprv je potrebné upratať okolie bazéna. Prach, nečistoty – všetko, čo by vám mohlo znečisťovať bazén. Preto je tento krok dôležitý ešte pred čistením tela bazéna a vody. Potom sa môžete vrhnúť na samotný bazén. Steny nad hladinou vody môžete očistiť špeciálnym čističom stien bazénov, ktorý nanesiete na škrvny a potom mechanicky odstránite. Pomocou sieťky je dobré odstrániť nečistoty na hladine vody. So špinavým dnom a stenami si nakoniec poradí bazénový vysávač.
Obeh vody a filtrácia
Najdôležitejší pomocník, ktorý udržuje vodu v bazéne čistú, je samozrejme filtračná jednotka. Pri sprevádzkovaní po zime je potrebné venovať jej pozornosť. Filtráciu najprv skompletizujte a utiahnite všetky spoje. Očistite skimmer alebo odtokové žliabky, kde koluje voda. Potom môžete zapojiť čerpadlo a zavodniť ho, rovnako ako celé potrubie.
Filtrujte
Prvej filtrácii venujte svoj čas a sledujte, či vám niekde neuniká voda. Jej správne nastavenie sa bude spolu s bazénovou chémiou starať o čistotu a kvalitu vody. Filtračné nádoby býva nutné odvzdušniť prostredníctvom odvzdušňovacieho ventilu. Prvýkrát filtrujte 24 hodín v kuse a kontrolujte kôš filtrácie, ktorý pravidelne vyberajte.
Sledujte pH vody
Zmerajte kyslosť vody pomocou pH papierikov. Ideálne pH vody vhodné na kúpanie by malo byť medzi 7 a 7,4. Hodnota pH má vplyv na vaše zdravie, preto upravte kyslosť bazénovej vody, ak je nevyhovujúca.
Pozor na mikróby a minerály
Sedimenty a nechcené zafarbenie vody môžu spôsobovať tiež minerály, ktoré voda obsahuje. Použite po napustení bazéna látku, ktorá absorbuje minerály. Potom môžete použiť chlór šok. Ten zničí nežiaduce mikroorganizmy a biologické znečistenie. Pokiaľ po chlór šoku a 24 hodinovej filtrácii nasleduje zelené či hnedé zafarbenie vody, opäť to spôsobujú minerály. Potom znovu použite prípravok pre ich absorpciu. Týždeň po aplikácii všetkých prípravkov znovu zmerajte pH vody a v prípade nutnosti ju upravte.
Pravidelnosť je základ
Odzimovaním starostlivosť o bazén nekončí. Pravidelná starosť o okolie bazéna a o samotnú vodu zabezpečí hygienické a príjemné kúpanie po celé leto – presne tak, ako to máme radi. Pravidelne kontrolujte hladinu pH a chlóru, aby plávanie bolo bezpečné pre vás i vaše deti.