Organizéry náradia vám pomôžu udržať si vo veciach poriadok

Organizéry náradia vám pomôžu udržať si vo veciach poriadok

Základné náradie ako kladivo, šrubovák či klince sa nájde v každej domácnosti. Dokonca i tam, kde sa na väčšinu porúch volá profesionálny opravár. Najmä u tých, ktorí  opravy zvládajú svojpomocne, sa po čase začnú hromadiť veci na najrôznejšie remeselné činnosti. Preplnená krabica s náradím znamená začať každú ďalšiu opravu prehrabovaním a hľadaním toho správneho kúska.

Vtedy je načase zaobstarať si organizér. Do vášho náradia vnesie poriadok a ušetrí vám nervy i premrhané minúty strávené neustálym prehľadávaním.

V kamenných i internetových obchodoch dnes nájdete veľa rôznych úložných systémov. Do niektorých odložíte len základné náčinie, iné sú určené profesionálnym opravárom. Dajú sa zavesiť na stenu do dielne, prenášať alebo posúvať na kolieskach, prípadne nastavovať a dopĺňať podľa potreby.

S akými organizérmi náradia sa stretnete najčastejšie a ako vybrať ten ideálny pre vás?

Kto bude organizér náradia používať?

Pred nákupom úložného systému si najprv odpovedzte na otázky, kto a kde ho používa najčastejšie.

Obyčajný smrteľník si vystačí s malým prenosným organizérom. Domáci majster alebo profesionál, ktorý s náradím denne pracuje, by si mal naopak zaobstarať niekoľko úložných systémov – organizér do dielne i jeden prenosný na základné a najčastejšie používané vybavenie.  

Organizér do dielne, na záhradu alebo do auta?

Záleží aj na tom, aký typ náradia potrebujete usporiadať. Ak ide napríklad len o záhradné náčinie, vystačíte si s nástenným držiakom upevneným v záhradnom domčeku. 

Na drobné veci, ako sú matky, klince, skrutky či hmoždinky využijete zase prehľadné skrinky so zásuvkami alebo boxy na drobný materiál. A takýto box ocenia napríklad aj rybári.

Na veci do auta zase celkom postačí textilné puzdro, ktoré nezaberie veľa miesta a dá sa ľahko zasunúť pod sedačku, kde nebude prekážať.

Puzdro na náradie Gentlemen's Hardware
Puzdro na náradie Gentlemen’s Hardware

Organizéry náradia pre ženy

Nielen muži potrebujú svoj organizér náradia. Aj ženy majú drobnosti, ktoré niekam musia schovať. Opäť záleží, či sa žena špecializuje aj na nejakú činnosť, ako je napríklad výroba šperkov, dekorácií alebo šitie. V tom prípade sa oplatí vybrať organizér s viacerými priehradkami, ktorý umožní prehľadne usporiadať drobné komponenty. 

Ak hľadáte len miesto na nožnice, zatváracie špendlíky, pinzetu a ďalšie základné veci, kúpte si jednoduchší box. Dobrá správa je, že výrobcovia myslia aj na ženský zmysel pre estetiku, takže si vyberiete aj z organizérov v pekných farebných prevedeniach.

Kovový alebo plastový?

Úložný systém nevyberajte iba podľa ceny, ale aj podľa materiálu. Najčastejšie sa stretnete s plastovým alebo kovovým organizérom na náradie, prípadne kombinujúci oba materiály.

Plastový organizér

Je ľahký a dá sa dobre prenášať. Jeho vnútro tvoria plastové diely rôznej veľkosti. U niektorých typov sa jednotlivé diely zatvárajú samostatne, iné majú jedno spoločné veko s postrannými klipsami, ktorými sa box uzavrie.

Kovový organizér

Je oproti plastovému oveľa odolnejší, ale aj ťažší. Hodí sa preto viac do dielne, kde bude mať svoje stále miesto. Najčastejšie ho tvorí systém zásuviek rôznych veľkostí, ktoré si pre ešte lepší prehľad označte štítkami.

Rozbaľovací hliníkový kufor na náradie
Rozbaľovací hliníkový kufor na náradie

Aký typ organizéru vybrať?

Opäť záleží, koľko náradia a vecí potrebujete uschovať, i to, koľko miesta pre organizér obetujete. Veľmi obľúbené sú nástenné organizéry, ktoré umiestnite napríklad nad pracovným stolom, takže máte veci ihneď po ruke. Praktické sú aj organizéry na kolieskach, pretože sa dajú ľahko presúvať.

Závesný organizér

Jednu z možností, ako ušetriť miesto v dielni alebo garáži, predstavuje závesná skrinka so zásuvkami alebo malými boxami, ktorú primontujete na stenu. Jediný parameter, ktorý musíte sledovať, je nosnosť steny a pevnosť skrutiek, ktorými ju pripevníte. Opäť je na výber skrinka z kovu alebo plastu, ktorej nosnosť bude podstatne nižšia, hodí sa preto viac na ľahšie drobné veci, ako sú napríklad šrauby či klince.

Stena na náradie

Ďalšou možnosťou je plastová alebo kovová stena, ktorú si poskladáte a upravíte podľa vašich potrieb. Stena má v sebe otvory v pravidelných rozostupoch, do ktorých sa dajú ľubovoľne uchytiť jednotlivé časti – úložné boxy, háčiky, držiaky a police. Sami si tak zvolíte, kde ktorý komponent umiestnite. Výhodou je i to, že príslušenstvo na uskladnenie si jednoducho dokúpite, ak vám pribudnú ďalšie veci.

Artplast Plastová stena na náradie s policou
Artplast Plastová stena na náradie s policou

Box na kolieskach

Pojazdné boxy využijete nielen v dielňach, ale aj ak pracujete ako profesionál používajúci pri práci náradie. Ak je pre vás prenosný organizér príliš ťažký, box na kolieskach vám ušetrí zbytočnú námahu. Niektoré kolieska umožňujú dokonca aj pohyb na schodoch. Väčšinou sa tieto boxy skladajú z niekoľkých častí položených na sebe, ktoré sú pospájané veľkými klipsami.  

 

 

 

Sharing is caring!Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *