Pultová strecha je trendom pri nízkoenergetických domoch. Zaraďujeme ju medzi ploché aj šikmé strechy. Tá pultová je v skratke strecha naklonená na jednu svetovú stranu. Je variabilná a kombinovať sa dá s rôznymi krytinami. Prečo by ste ju mali mať aj na svojom dome?
Podľa sklonu krytiny rozlišujeme až osem typov striech.
Plochá strecha disponuje maximálne 10-stupňovým uhlom. Zaručuje úsporu na tepelných stratách a poskytne vám plnohodnotný priestor na vaše bývanie.
V tomto článku sme pre vás zhrnuli rozdiel medzi aktívny a pasívnym domov.
Pultová strecha si s plechmi rozumie
Ak si v projekte zvolíte rodinný dom s plochou strechou, môžete pri tomto type použiť fólie alebo asfaltové pásy.
Falcované plechy so stojatou drážkou
Od 3° je možné ju skombinovať s falcovanými plechovými krytinami so stojatou drážkou. Tie sa dajú taktiež využiť pri rodinných domoch s pultovou strechou. Ponuka je široká, na trhu dostať rôzne varianty plechov: od tých cenovo najvýhodnejších až po najdrahšie.
Pozinkované plechy
Ďalšou možnosťou je použitie pozinkovaných plechov, prípadne titánzinkových. Pri nich je hlavnou výhodou dlhá životnosť, ktorá sa pohybuje až okolo stovky rokov.
Škridle
Každopádne, pultový typ strechy ponúka širokú paletu rôznych variánt. Môžete sa rozhodnúť, či budete mať plochú pultovú strechu alebo strechu s miernym sklonom. Pri typoch so sklonom od 7 stupňov sa zvykne ako krytina využívať škridla. Škridlu je síce typická predovšetkým pre sedlové alebo valbové strechy, no poslúži aj pri tej pultovej.
Úložný priestor aj pekný vzhľad
Pultová strecha má vždy mierny sklon a využíva sa najmä pri stavbách, ktoré stoja na okrajoch pozemku. Poskytuje tak možnosť odvádzať dažďovú vodu len na jednu stranu, no pozor, v tomto prípade je nutné zvýšiť nároky na odtekajúcu vodu.
Medzi plusy pultovej strechy ďalej patria:
- menšie tepelné straty,
- keďže odkladacieho priestoru nikdy nie je príliš, aj využiteľnosť v tomto smere,
- a estetická stránka: vyzerá nadčasovo a stáva sa trendom v oblasti nízkoenergetického bývania.
Vyberte si vhodný typ: sedlová, valbová, stanová?
Pozrime sa aj na ďalšie typy striech rozdelené podľa sklonu. Najstaršia a najpoužívanejšia je sedlová strecha. Ide o najjednoduchšie spojenie dvoch šikmých rovín s priamočiarym hrebeňom. Plánujete inštaláciu solárnych panelov? Práve tento typ strechy je pre ich inštaláciu ideálny.
Valbová strecha
Valbová strecha má okrem dvoch zvislých štítov ďalšie dve sklonené plochy, tzv. valby. Dnes už však existuje aj možnosť vybrať si variant, ktorý by sme mohli zaradiť medzi sedlovú a valbovú strechu.
Ide o skosenú valbovú strechu (polvalbu) s menšou výškou bočných valieb. Pri polvalbovej streche je možné do podkrovia po bočných stenách umiestniť klasické okná aj balkón, čím sa otvárajú pre bývanie nové štýlové možnosti.
Stanová alebo ihlanová strecha
Stanová alebo ihlanová strecha pripomína štvorstenný ihlan. Štyri strešné plochy sa zbiehajú do jedného vrcholu. Strešných plôch však môže byť aj viac. Stretnete sa s ňou predovšetkým pri stavbách štvorcového pôdorysu.
Členitá strecha
Ďalšou možnosťou môže byť výber členitej strechy, ktorá pozostáva z kombinácie všetkých vyššie spomenutých typov striech. Jej konštrukcia je zložitejšia a cena v závislosti od zložitosti stúpa.
Treba tu však rátať aj s tepelnými stratami, ktoré sa odzrkadlia na nutnosti zvýšeného vykurovania v zimných mesiacoch. Odporúčame zvážiť plusy a mínusy tejto voľby.
Manzardová a oblúková strecha
Manzardová a oblúková strecha je skôr výnimočnosť. Strecha sa skladá z dvoch rovín a každá s iným sklonom. Výhodou môže byť využiteľnosť podkrovného priestoru. Alternatívu predstavuje oblúková strecha bez lomov.