Ako správne zazimovať letný šatník

Ako správne zazimovať letný šatník

Teplé počasie sa s nami lúči a my sa budeme musieť na nejaký čas rozlúčiť s letným oblečením. Šaty, šortky a sandále vymeníme za kabáty a teplé svetre. Málokto z nás má šatníkovú skriňu uspôsobenú k tomu, aby sa mu do nej vošlo oblečenie na celý rok. Zimné oblečenie je objemnejšie a treba mu urobiť miesto. Ako správne zazimovať letné oblečenie tak, aby ste ho ďalšie leto mohli vytiahnuť a hneď používať, sa dozviete v nasledujúcom článku.

Urobte si v skrini miesto

Upratovanie nie je vaším koníčkom? Aj to je dobrý dôvod, prečo sa do toho vrhnúť poriadne. Pred samotným uložením na zimný spánok rovno preberte všetko oblečenie a vyraďte kúsky, ktoré už nebudete používať. Máte v skrini oblečenie, do ktorého chcete schudnúť, alebo čakáte, až bude vhodná príležitosť? Ak ste nejaký kúsok nenosili viac ako rok, je veľmi nepravdepodobné, že sa to zmení. Preč so sentimentom, pošlite oblečenie ďalej. Rovnaký osud by mal stretnúť aj deravé kusy oblečenia.

Chráňte svoj letný šatník

Ideálne prostredie pre uchovávanie odevov je tam, kde je stála teplota a nízka vlhkosť, vyhnite sa preto zazimovaniu v chladných a vlhkých priestoroch, ako je napríklad pivnica a pôda (pokiaľ nie je zateplená).

Bielizeň vyperte a pred samotným uložením ju nechajte naozaj dobre preschnúť, aby nezatuchla a bola príjemne voňavá aj po skončení zimnej sezóny.

Proti moliam bojujte prírodne. Keď si medzi oblečenie schováte trochu levandule a cédrového dreva, je veľká pravdepodobnosť, že sa mu oblúkom vyhnú. A vy budete mať navyše oblečenie krásne prevoňané.

TIP: Jemné letné šaty neskladajte, ale vložte ich do obalov na šaty, ktoré ich ochránia. Vhodné sú drevené ramienka alebo ramienka obalené jemným papierom, ktoré zabránia poškodeniu šiat zatrhnutím.

Kam všetko schovať?

Vyprané a vysušené oblečenie zložte do škatúľ, môžete použiť priedušné látkové, ale aj klasické plastové boxy. Roztrieďte si oblečenie podľa druhu. Tričká dajte do jednej škatule, šaty zase do inej. To vám uľahčí triedenie a hľadanie, až budete všetko zase potrebovať.

Neodporúčame používať vákuovacie vrecia na oblečenie, pretože sa môže stať, že sa stlačením poškodia vlákna a vám sa už nepodarí pokrčený materiál vyžehliť.

Kam so všetkým oblečením teraz? Pokiaľ máte posteľ či sedaciu súpravu s úložným priestorom, je to jasné. Škatule však ľahko dáte aj pod posteľ, ktorá úložný priestor nemá. Ďalšie vhodné miesto je v horných policiach skrine, kam je horší prístup.

TIP: Máte kufor? Zložte oblečenie do neho a schovajte ho pod posteľ či do úložného priestoru v nej.

Nezabudnite zazimovať topánky

Urobte v botníku miesto na zimnú obuv. Než ale letné topánky a sandále upracete, nezabudnite ich perfektne vyčistiť a uložiť do škatúľ alebo úložných textilných boxov. Takto upratané topánky ochránite pred prachom a budú aj po vybratí čisté a pripravené na použitie.

Pre lepšiu orientáciu si môžete na uzavreté škatule nalepiť štítky, aby ste vedeli, kde aké topánky máte.

Uložte na spánok aj letné periny

Väčšina z nás mení v chladnejšom období aj perinu a obliečky. Rozlúčte sa na niekoľko mesiacov s letnou perinou a ľahkými obliečkami a zababušte sa do hrejivejších zimných.

Pred zazimovaním je vhodné perinu vyčistiť podľa inštrukcií od výrobcu. Väčšinou je možné prať v práčke na uvedenú teplotu. Až keď bude perina úplne suchá, je čas ju upratať.

V prípade perín môžete siahnuť po vákuovacích vreciach, ktoré výrazne zmenšia objem, ale tiež ochránia napríklad pred vlhkom.

Sharing is caring!Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *