Štýlové DIY paletové sedenie a stôl do záhrady

Štýlové DIY paletové sedenie a stôl do záhrady

Palety už dávno nie sú iba funkčnou pomôckou, ktorá vám uľahčí prevážanie väčšieho množstva tovaru. Za posledné roky sa stali dizajnovým materiálom a používajú sa najmä na výrobu nábytku.

Paletový nábytok perfektne zapasuje k industriálnemu, klasickému alebo vidieckemu štýlu. Je vhodný na záhrady, terasy a do akéhokoľvek exteriéru, ktorý potrebuje vylepšiť.

Výhody záhradného nábytku z paliet

DIY paletový nábytok má obrovské množstvo výhod. Je maximálne ekologický a nezaťažuje životné prostredie. Okrem toho, výroba nábytku je pomerne jednoduchá a hravo ju zvládnu aj kutily-začiatočníci. V neposlednom rade vás osloví aj trendy dizajn, ktorý získate za naozaj nízku cenu. Medzi ďalšie pozitíva patrí: 

 • dostupný materiál
 • jednoduchá údržba
 • možnosť nakombinovať si nábytok podľa potreby
 • bezproblémové uskladnenie
 • nenáročné premiestňovanie 

Palety na výrobu exteriérového nábytku

V praxi sa stretnete s mnohými druhmi paliet, no na výrobu záhradného nábytku sú najvhodnejšie europalety. Drevené obdĺžniky majú spravidla rozmery 1200x400x144mm a nosnosť približne 1500 kg. Jedna europaleta váži asi 22 kg. Jednoduchý dizajnový kúsok nábytku dokážete vytvoriť už z dvoch paliet.

Na výrobu paletového nábytku budete potrebovať: 

 • europalety
 • brúsny papier
 • ochranné rukavice
 • kladivo
 • pílku
 • skrutky, klince alebo lepidlo na drevo
 • farbu / lak na drevo

Pred samotným procesom výroby palety očistite a obrúste brúsnym papierom. Povrch musí byť hladký a príjemný na dotyk.

Čo všetko môžete z drevených paliet vytvoriť? 

Využitie paliet v záhrade má mnoho podôb. Zostrojiť z nich môžete napríklad stolík a štýlové sedenie pre jednu alebo viacero osôb. Paletový set vám poskytne príjemný oddych v horúcich letných dňoch, ale aj počas večerov s priateľmi a rodinou. Pridajte vhodné tienidlo do záhrady a prázdniny sa môžu začať!

Ako postaviť záhradný stolík z paliet? 

Na paletový stôl do exteriéru budete potrebovať dva kusy paliet. Održte paletu v stredovej časti alebo spojte dve palety na seba. Jednotlivé kusy paliet môžete k sebe prichytiť za pomoci skrutiek, klincov alebo lepidla na drevo. Vytvoríte tak stabilnú základňu s veľkou nosnosťou. Ďalšiu časť palety rozrežte na 4 rovnaké kusy, ktoré budú slúžiť ako nožičky stola. V prípade potreby môžete primontovať kolieska. 

Ako postaviť záhradnú sedačku z paliet? 

Na výrobu paletovej sedačky budete potrebovať 3-11 paliet. Všetko to závisí od tvaru a veľkosti posedenia. Palety na seba poukladajte tak, aby vytvorili tvar sedačky. Pridajte chrbtové a lakťové opierky z 2-3 rozrezaných paliet. Na posedenie môžete položiť matrac, vankúše alebo deku, vďaka ktorým zabezpečíte sebe aj vašim hosťom maximálne pohodlie.

Starostlivosť o paletový nábytok

Exteriérový nábytok z paliet je potrebné ošetriť lakom, prípadne farbou na drevo. Tento proces vám zaručí odolnosť voči vplyvom vonkajšieho prostredia a nábytok dostane požadovaný farebný odtieň. Uistite sa, aby bol paletový set v prípade dažďa alebo búrky vždy pod strechou. Intenzívne pôsobenie vody by mohlo sedenie a stôl poškodiť.

 Ďalšie nápady na oživenie vašej záhrady nájdete TU.

Sharing is caring!Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *