Drevo má v dizajne kuchyne svoje pevné miesto a nič ho nenahradí. Ale hoci sú najčastejšie používané laminátové skrine v podstate bezúdržbové, drevu budete musieť z času na čas venovať potrebnú starostlivosť. Jeho krása a dlhá životnosť vám to však vynahradia. Pripravili sme pre vás všetko, čo potrebujete vedieť o starostlivosti o drevenú kuchynskú linku.
Ošetrenie dreva pred inštaláciou
Možno vás to prekvapí, ale na drevo by ste rozhodne nemali používať žiadny lak! Povrch by mohol popraskať a odlupovať sa. Drevo má tendenciu vysychať, preto je potrebné zabezpečiť mu dostatok vlhkosti. Ale určite nie vo forme vody – pred tou by ste ho mali chrániť. Riešením je olej určený špeciálne na drevo.
Ako na to?
Pred inštaláciou by ste mali naniesť tri až päť tenkých vrstiev oleja. Na nanášanie nepoužívajte štetec, ale handričku, ktorá nepúšťa vlákna. Drevo môže na rôznych miestach absorbovať olej rôzne, preto skontrolujte povrch asi desať minút po natieraní a zotrite prebytočný olej.
Medzi jednotlivými vrstvami vždy počkajte aspoň hodinu. Čas absorpcie oleja sa bude predlžovať s počtom nanesených vrstiev. Po každej vrstve by mal byť celý povrch dreva hodvábne hladký a farebne jednotný. Okolo umývadla a batérie môžete naniesť niekoľko ďalších vrstiev na ochranu dreva pred vlhkosťou. Nebojte sa, že to preženiete. Drevo nie je možné “premastiť”.
Pravidelne obnovujte náter pracovnej dosky
Zatiaľ čo náter kuchynských skriniek stačí obnoviť po niekoľkých rokoch, pracovné dosky je potrebné olejovať častejšie. Odborníci odporúčajú ošetrovať novú drevenú pracovnú dosku pravidelne každý týždeň počas prvých šiestich týždňov. Po uplynutí tejto doby aspoň raz za tri mesiace, aby sa zabránilo opotrebovaniu a zabezpečila sa dostatočná ochrana dreva.
Ako zistíte, že je čas na nový kabát? Drevo spoznáte, keď stratí lesk, vyzerá suché a bez života a na jeho povrchu sa už neusadzuje voda.
Ako vyčistiť líniu dreva a čo urobiť s drážkami?
Na čistenie stačí teplá voda a jemný čistiaci prostriedok. Drevo príliš nedrhnite a po čistení ho utrite do sucha.
Nebuďte ľahostajní k škrabancom, najmä ak sú hlbšie. Môžu sa v nich usadzovať nečistoty a plesne. V prípade ľahkých škrabancov stačí dosku pred nanesením ďalšej vrstvy oleja najprv prebrúsiť jemným brúsnym papierom. Ak sú ryhy hlbšie, vyplňte ich tmelom na drevo a prebrúste ich. Po každom takomto ošetrení nezabudnite naniesť novú vrstvu oleja.
Možnosť obnovy drevenej kuchynskej linky je jej veľkou výhodou. Drevo tiež časom dozrieva a vyzerá čoraz lepšie. Ak sa oň budete pravidelne starať, jeho krása vás bude tešiť dlhé roky.