Home staging je úprava bytov a domov na predaj. Cieľom je, aby sa nehnuteľnosť javila čo najatraktívnejšie pre čo najväčší počet potenciálnych záujemcov. Ako vyšperkovať byt tak, aby jeho vizuálna podoba bola priamo ukážková, sa dozviete v článku.
Ako bonus ale prinášame aj tipy, ako základných pravidiel môžete využiť aj v interiéroch, v ktorých budete sami bývať.
Čo je to home staging?
Zakladateľkou home stagingu je Barb Schwartz, ktorá je zároveň CEO v spoločnosti Staged homes. S týmto pojmom prišla prvýkrát v roku 1972, kedy pracovala v realitách.
“Pracovala som v oblasti interiérového dizajnu, potom som prešla do sféry realitného trhu na začiatku 70. rokov a jednoducho som bola šokovaná tým, ako ponúkané domy vyzerali. Začala som preto premýšľať o dekorovanie domov pre ich následný predaj. Využila som moje skúsenosti z interiérového dizajnu a začala som dekorovať domy tak, aby si potenciálni záujemcovia lepšie predstavili, že v ňom budú žiť so svojimi vlastnými vecami, “opisuje prielom v aranžovaní ponúkaných bytov Barb.
Na výzore záleží…
Byt môže byť v dobrom technickom stave, ale je pokiaľ nevhodne zvolený nábytok, alebo sú dekorácie príliš krikľavé, nebudí dobrý dojem ani u realitných maklérov, ani u klientov.
Mnohé realitné kancelárie už služby home stagingu ponúkajú v rámci štandardných služieb. Interiér by mal pred predajom alebo prenájmom vyzerať čo najlákavejšie.
Potemkinove dediny alebo čestná praktika?
V minulosti sa u nás s pojmom home staging spájali rôzne aktivity. Dali mu povesť niečoho nepoctivého a nekalého.
V skutočnosti ale nejde o klamanie zákazníkov alebo skrývanie závad nehnuteľností. Jedná sa o spôsob prípravy interiéru a exteriéru pre predaj. Samozrejmosťou je aj profesionálna prezentácia na trhu.
Je to skrátka a jednoducho spôsob, ako dom či byt ukázať v tom najlepšom svetle a vyzdvihnúť jeho prednej vlastnosti.
Ponuka sa však nevzťahuje len domy či byty na obývanie.
Home staging sa využíva aj pre ilustratívny fotky komerčných priestorov, kaviarní, kozmetických a kaderníckych salónov alebo ubytovanie a hotelov.
Home staging zahŕňa upratovanie, balenie vecí, aranžovanie a v zásade presúvanie vecí z jednej izby do druhého, vystavovanie umeleckých diel a niekedy dokonca aj výmaľbu.
Zásady, ktorých by ste sa mali držať
Ak chcete upraviť interiér pre predaj či prenájom, máme pre vás pár jednoduchých všeobecných zásad, ktoré treba dodržiavať
- zlatý kompromis: pozor na nadbytok nábytku, naopak potom priestor nesmie pôsobiť prázdno
- rozostavenie nábytku nemusí byť vždy 100% funkčné, kľúčové je, aby dobre vyzeral a vynikol jeho vzhľad a atmosféra miestnosti
- vyniknúť má rovnako aj funkčnosť bytu
- byt by mal pôsobiť svetlo, čisto a vrelo
- zbavte sa prebytočných vecí
- postarajte sa o to, aby doplnky ladili s nábytkom a farbami stien
- najviac zabodujete s pastelovými farbami
- nezabudnite vysať, naleštiť podlahu, utrieť prah, umyť okná
- udržujte však kompromis medzi čistotou a zabývanosti, aby interiér nepôsobil sterilne
- voľte vhodné doplnky: misy s ovocím či kvetiny