Vedeli ste, že náklady na teplú vodu sú druhé najväčšie náklady v domácnosti? Množstvo ľudí ešte netuší, že aj v našich klimatických podmienkach poskytujú solárne panely dlhodobé riešenie, ktoré výrazne znižuje energetické náklady. Samotné počiatočné náklady môžete znížiť žiadosťou o dotáciu od štátu.
Prečo sa rozhodnúť pre solárne panely?
Solárne panely sa bežne používajú pre tvorbu elektrickej energie a ohrev teplej vody. Práve ohrevom teplej vody môžete znížiť svoje ročné náklady na teplú vodu a vykurovanie o desiatky percent. Ak máte dom a vonkajší sezónny bazén, viete jeho náklady na ohrev vody pokryť o 100 % a navyše predĺžite kúpaciu sezónu o dva mesiace.
Solárne panely a alternatívne zdroje energií nie sú iba záležitosťou ekologických nadšencov, aj keď príchod zodpovednejších a dlhodobejších riešení je pri dnešnom stave našej planéty a životného prostredia stále viac a viac nevyhnutný. Práve s dlhodobou funkčnosťou sa pri solárnych paneloch počíta, pričom máme na mysli viac než 30 bezstarostných rokov.
Celková návratnosť investícií závisí od viacerých faktorov, od počtu ľudí v domácnosti a ďalších energetických riešení, cez spotrebu teplej vody, až po samotné využitie a typ panelov. Štandardne by vám v tomto smere mal vedieť poradiť každý spoľahlivý dodávateľ.
Ďalšie výhody solárnych panelov
Inštalácia solárnych panelov zvyčajne trvá jeden deň. Následne máte po starostiach, prípadne vás čaká jednoduchá údržba raz za asi desať rokov, napríklad pri výmene teplonosnej kvapaliny.
Po splatení počiatočnej investície získavate teplú vodu zadarmo a stávate sa energeticky menej závislými. Odstávky, výpadky a rastúce ceny vás viac nemusia zaťažovať. Tiež vás môže tešiť pocit, že výrazne znižujete svoju ekologickú stopu, produkciu emisií a okrem svojej peňaženky šetríte aj životné prostredie.
Netreba tiež zabúdať na to, že implementáciou solárneho ohrevu vody do domácnosti zvyšujete životnosť svojho bežného kotla, ktorý v lete ani nemusíte zapínať.
Na čo ešte myslieť?
Pokiaľ ide o prikurovanie v domácnosti, najväčší zmysel má, ak má samotná stavba čo najnižšie tepelné straty. V prípade ohrevu exteriérového bazénu môžete počítať s panelmi pokrývajúcimi približne polovicu bazénovej plochy, pri interiérovom bazéne môžete potrebovať celkovú plochu.
Umiestnenie a nasmerovanie panelov je najvýhodnejšie smerom na juh a juhozápad, nakoľko v poobedňajších hodinách sa vyskytuje menej hmiel a teplota býva vyššia. Zaujímavosťou je, že solárne systémy pre ohrev vody by dokázali vodu ohriať až na 100 stupňov Celzia, avšak je to zbytočné a teplota nad 60 stupňov už zvyšuje tvorbu vodného kameňa.
Prehrievania panelov alebo poveternostných vplyvov sa nemusíte obávať, kvalitné prevedenie a použité materiály sú dnes štandardnom, zaručujúcim odolnosť voči silnému vetru nad 200 km/hod.