Končí grilovacia sezóna na záhrade a začína obdobie kúrenia vnútri. Ako sa postarať o vonkajší krb, aby zvládol zimu a ako sa čo najlepšie starať o ten interiérový, aby slúžil čo najlepšie?
Večery u rozohriateho krbu pomaly začínajú. Než sa ale dáte do romantického vysedávania pri ohni, je potrebné sa na to pripraviť skôr.
Čo vás čaká, než zapáli prvý tohtoročné polienko?
To sa dozviete v článku, rovnako ako to, čím najlepšie kúriť, aby ste potenciál krbu využili na maximum. Povieme vám aj to, ako sa o neho starať v priebehu vykurovacej sezóny.
Ako si ešte okrem krbu môžete vykúriť dománosť? 3 tipy tu.
Krb a kachle pred vykurovacou sezónou vyčistite
Odkladali ste čistenie krbu či krbových kachlí do ukončenia vykurovacej sezóny a zrazu sa o slovo hlási opäť chladné počasie?
Je najvyšší čas dať krb poriadne do pucu. Uhlíky, popol, to všetko musí preč. Všetky prieduchy spriechodní, čo ide, tak vyčistite od sadzí a vyleštite dvierka, nech sa vám do ohňa lepšie pozerá.
Aspoň raz ročne si pozvite odborníka
Komín a dymovody raz za rok musíte nechať skontrolovať kominárom. Ten vyhodnotí stav a rovno aj vyčistí útroby od usadených sadzí.
V tomto prípade nejde o estetiku, ale jedná sa o vašu bezpečnosť. Zanesený komín je totiž príčinou nezanedbateľné časti požiarov. A okrem požiaru riskujete aj otravu oxidom uhličitým.
V prípade, že kúrite v priemere šesť mesiacov, musí vám ho kominár skontrolovať či vyčistiť dvakrát ročne, pri celoročnej prevádzke potom trikrát.
Revízia dymovodu alebo len kontrola?
Veľakrát tieto pojmy bývajú zamieňané. A tak zbytočne platíte za revíziu, aj keď potrebujete len kontrolu:
- revízia je potrebná prakticky len jednorazovo, pri uvedení novej spalinovej cesty do prevádzky, po stavebnej úprave komína, prípadne po komínovom požiaru alebo pri vzniku trhlín
- v ostatných prípadoch stačí kontrola
Kúrte len kvalitným kurivom
Ako dlho a dobre bude krb alebo krbové kachle slúžiť záleží tiež na tom, čím si v nich kúrite. Vhodný výber kuriva sa totiž prejaví na tom, ako často bude potrebné útroby čistiť.
Aké drevo do krbu je teda najlepšie?
V každom prípade to, ktoré je dostatočne preschnuté. Maximálna vlhkosť by nemala presiahnuť 20%, len tak využijete jeho výhrevnosť naplno.
Na roztápaní sa hodí mäkké drevo, z ktorého urobíte dlhé triesky. Na podpaľovače zabudnite. Keď ho už nemáte dostatok, voľte len tie na prírodnej báze, ako je potrebná drevitá vlna.
Chemické nielenže zapáchajú a dymia pri samotnom podpaľovanie, ale tiež vedia pekne skomplikovať čistenie.
Na samotné kúrenie je potom najlepšie voliť tvrdé drevo ako je:
- buk
- dub
- topoľ
- lipa
- breza
Horia pomalšie, a pretože prehoria dôkladnejšie, je z nich menej popola.
Ako na pravidelné čistenie krbu a krbových kachlí?
Než sa do nejakého čistenia pustíte, uistite sa, že je všetko studené. Ideálne je krb aj kachle vyčistiť raz za 3 až 4 dni. Veľa tiež záleží, akú veľkú nádobu na popol majú.
Popol môžete vyberať ručne, alebo si zaobstarať vysávač na popol. Vďaka vysávaču máte istotu, že popolom nezašpiníte nič okolo. Popol potom buď vysypete do popolnice, alebo ho môžete vysypať na záhradu či do kompostu.
TIP: Na obsluhu a čistenie krbu sa vám bude hodiť špeciálne náradie. Prečítajte si, ako ho vybrať.
Ako vyčistiť sklo pri krbe
Jeho nadmernému zanášaniu predídete dobre vysušeným drevom. Dobrá prevencia je tiež kúriť intenzívne, ale krb neplniť až k prasknutiu. Ale ani to nezabráni znečisťovaniu úplne, preto je dobré sklo pravidelne umývať.
- Na ľahké znečistenie je najefektívnejšie vziať staré noviny alebo reklamné letáky, skrčiť ich a krúživými pohybmi čistiť, kým sklo nie je zase priehľadné.
- Na dôkladnejšie čistenie môžete vziať saponát na riad, starú hubku a pustiť sa do toho. Dajte si ale pozor na to, kam bude stekať čierna voda.
- Ďalšia možnosť, ako vyčistiť sklo pri krbe je pomocou špeciálneho čističa priamo na tieto účely. Ten možno zakúpiť aj vo forme gélu, ktorý toľko nesteká.
Ako zazimovať záhradný krb
Jedna sezóna začína a druhá končí. Na vonkajšie posedenie už to nie je a záhradný krb je potrebné pripraviť na zimu. Ak ste ho čistili pravidelne, budete mať zimovania jednoduchšie. Ak nie, jeho vyčistenie vám dá zabrať o niečo viac. Najlepšie ho vyčistíte pomocou vysávača na popol. Väčšia znečistenia potom odstráňte za pomoci drôtenej kefy a vody.
Nakoniec ešte krb poriadne prezrite, či nie je poškodený a či náhodou nebude pršať do komína. Vzduchové ventily nezatvárajte, vďaka nim sa nebude držať vlhkosť. Rozhodne v ňom nenechávajte popol, ktorý by navlhol a mohol spôsobiť koróziu.