Prenajať vybavený či nevybavený byt? 5 vecí, ktoré vyžadujú študenti

Prenajať vybavený či nevybavený byt? 5 vecí, ktoré vyžadujú študenti

Pripravujete byt na prenájom? Už ste sa rozhodli, či ho prenajmete so zariadením, alebo bez neho? Na vybavenie bytu máte na výber niekoľko možností. Zanalyzovali sme ich pre a proti.

Prenájom nehnuteľnosti so sebou nesie mnoho starostí a aj náročné rozhodovanie. Jedným z dôležitých aspektov, ktoré pri príprave bytu musíte vyriešiť, je jeho vybavenie.

Existujú 3 varianty: byt na prenájom môžete nájomníkom nechať nevybavený, čiastočne vybavený či kompletne zariadený.

Nevybavený byt je vhodný na dlhodobý prenájom a vynáša nižšie príjmy

Nevybavená nehnuteľnosť nie je úplne holá, obsahuje základné vybavenie, ktoré je súčasťou bytu: WC, umývadlo, sprchovací kút, vaňu, prípadne aj kuchynskú linku so sporákom. Nie je tu iné zariadenie alebo nábytok.

Výhody nevybaveného bytu

 • Menej starostí pre prenajímateľa

Vybavenie bytu sa vždy chtiac či nechtiac opotrebováva. Čím menej vybavenia poskytnete nájomníkom, tým menej škôd vznikne na majetku. Ako prenajímateľ nemusíte riešiť početné opravy či zničenie.

 • Skôr na dlhodobý prenájom

Prázdny byt si nájomník musí sám vybaviť. Preto je viac atraktívny re záujemcov o dlhodobý prenájom, ktorí sitak vybudujú dlhodobejší domov. To pre prenajímateľa znamená určitú istotu stabilného príjmu.

vybavenie_bytu_siva_pohovka_skandivavsky_styl_tmava_podlaha_kovova_biela_stolicka_kovova_cierna_lampa_kozusina
 • Ekonomická sila nájomníka

Nie každý nájomník si môže dovoliť vybavenie bytu gaučom, posteľami, skriňami a pod. Pokiaľ na to má prostriedky, tak to vo väčšine prípadov svedčí o ekonomickej sile nájomníka. Z toho vyplýva väčšia istota platenie nájomného.

Nevýhody nevybaveného bytu

 • Menej peňazí z prenájmu

Za nezariadený byt nemožno požadovať tak vysokú sumu, ako za byt s nábytkom a doplnkami. Podľa vašej cieľovej skupiny si preto dobre premyslite, či sa vám oplatí do vybavenia investovať alebo nie.

 • Oslovenie užšie cieľové skupiny

Sťahovanie objemného vybavenia sa každému nechce absolvovať. Nájomníci často vyžadujú k základnému vybaveniu ešte chladničku a väčšie skrine.

 • Vylúčenie záujemcov o krátkodobý prenájom či luxusné bývanie

S ponukou nevybaveného bytu sa pravdepodobne pripravíte o zaujímavú skupinu, akou sú turisti, záujemcovia o služobné byty či zahraniční študenti. Rovnako tak nedosiahnete na ľudí, ktorí sú zaneprázdnení a nemajú čas na vybavovanie bytu. Luxusne vybaveným bytom prilákate pozornosť lukratívne skupiny.

Vybavený byt je vhodný na krátkodobý prenájom a vyššie príjmy

Vybavená nehnuteľnosť je taká, do ktorej sa nájomca môže rovno nasťahovať bez akéhokoľvek zariaďovaní. Obsahuje všetko vybavenie bytu na plnohodnotné bývanie.

Výhody vybaveného bytu

 • Vyššie pohodlie = vyššie nájomné

Za vybavený byt môžete dostávať vyššie nájomné. Podľa toho, ako luxusne ho vybavíte, môžete naceniť prenájom a zacieliť na zaujímavejšie skupiny nájomníkov.

 • Skôr krátkodobý prenájom

Byt s vybavením sa hodí pre krátkodobé prenájmy. Ľuďom, ktorí budú byt využívať len v krátkom časovom intervale, sa pravdepodobne nebude chcieť riešiť kompletné zariadenie bytu.

 • Oslovenie širšej cieľovej skupiny

Najmä vo väčších mestách na lukratívnych miestach dokážete osloviť viac záujemcov, ktorí budú vyžadovať vybavenie bytu. To vám dáva možnosť výberu.

vybavenie_obyvacky_hnedy_gauc_velke_okno_televizia_kvety_stojaca_lapma

Nevýhody vybaveného bytu

 • Investície navyše a viac starostí s prenájmom

Vybavenie bytu vždy znamená počiatočnú investíciu. S tým je spojená aj administratíva. Vždy je lepšie nábytok a vybavenie uviesť v nájomnej zmluve a spísať preberací protokol ku ktorému môžete priložiť aj fotografie. Čím detailnejšie popis a dokumentácie, tým lepšie.

 • Riziko neplatičov

Môže sa stať, že s kompletne zariadeným bytom oslovíte záujemcov, ktorí nebudú zvládať platiť nájomné. Riziko neplatičov je u takých prenájmov spravidla vyššie.

 • Náklady na opravy

Vybavenie bytu sa opotrebováva. Zabudnite, že to, čo v byte necháte, tam vydrží večne. Po čase bude musieť všetko vymeniť či opraviť. Počítajte tak s budúcimi nákladmi.

Čiastočne vybavený byt – ideálny pre študentské bývanie

Zlatou strednou cestou je čiastočné vybavenie bytu. Nemalo by v ňom chýbať základné zariadenie a niečo navyše (napr. chladnička, skrine, postele, gauč a pod.). Nájomník nemusí sťahovať objemné vybavenie, ale zároveň má stále možnosť vybaviť si byt podľa svojho.

Takéto bývanie zaujme špecifickú cieľovú skupinu, ktorou sú napríklad študenti.

Ako pripraviť byt pre študentov?

Väčšina vysokoškolákov ocení aspoň základné vybavenie bytu. Zvyšok si sú často schopní dovybaviť sami. Dopredu ale počítajte s jeho opotrebením, preto odporúčame kupovať lacnejšie zariadenie.

Na čo nezabudnúť?

1.Posteľ s dobrým matracom

Ak budete chcieť študentom nechať v byte posteľ, odporúčame k nej pridať rovno matrac. Ten je alfou omegou a za nás vecí, na ktoré by ste nemali výrazne šetriť. Kvalitný spánok ocenia všetci.

Ak sa chcete vyhnúť tomu, aby v byte prespával viac ľudí, než je v zmluve, kúpte do bytu radšej jednolôžko.

vybavenie_študentskej_izby_biely_stol_so_stoličkou_počítačom_čierne_kreslo_kožušina_postel

2. Stôl a stoličky

Zmestí sa do izby stôl a stoličky? Ak áno, študenti to rozhodne ocenia. Aj za ďalšie vybavenie, ako je korková nástenka či uzamykateľné zásuvky, získate ďalšie plusové body.

3. Stojan miesto skrine

Pre väčšinu vysokoškolákov je nájomný byt len ​​prechodným bývaním na niekoľko rokov (semestrov). Niektorí z nich majú stále zázemie u rodičov, kam často odchádzajú na víkendy. Môžete si dovoliť im v byte nechať len stojan a ramienka na oblečenie, namiesto veľkej skrine.

4. Práčka a chladnička

Práčku a chladničku vyžaduje väčšina študentov. Rovnako tak v kuchyni rúru, varnú dosku a chladničku. Čo môžete vynechať je umývačka, ktorá je na študentských bytoch skôr výnimočne.

5. Internetové pripojenie

Internet potrebuje každý študent. Buď im ho môžete zariadiť a pripočítať k cene nájmu alebo nechať vybavenie pripojenie na nich. V prípade, že internet budete zariaďovať, investujte do kvalitného routeru a rýchleho internetu.

Sharing is caring!Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *