Obývacia izba je najviac využívaná miestnosť v byte. Mala by vám poskytovať bezpečie aj pohodlie a skrátka celkovo by ste v nej mali cítiť dobre. Ako ju vybaviť tak, aby to tak skutočne bolo? Vyvarujte sa základným chybám. Spísali sme sa pre vás 7 prehľadných bodov. Možno vás totiž od vašej vysnívanej obývačky delí len maličký krôčik.
1. Koberec v celej miestnosti
Veľmi častou chybou v slovenských domácnostiach je univerzálny koberec v celej miestnosti. Mnohokrát môže zakryť krásne parkety alebo plávajúcu podlahu a zbytočne vizuálne ukrajovať z priestoru. Miestnosť nebude vďaka kobercu útulnejšia a pre alergikov tiež nie je tou najlepšou voľbou.
Z praktického hľadiska sa budete musieť vysporiadať aj s najrôznejšími škvrnami, od rozliatych pohárov na víno až po chlpy domácich zvierat.
TIP: Vyhnite sa veľkým kobercom a kúpte si radšej kusové koberce. Môžete ich umiestniť do centrálnej časti obývačky, kde máte pohovku a konferenčný stolík. Uvidíte, že priestor bude zrazu vyzerať úplne inak! A ako správne čistiť koberec?
2. Preplácanosť všade kam sa pozrieš
Rozdiel medzi vkusnou dekoráciou a neporiadkom je často veľmi malý. Ak aj vy radi vystavujete rôzne sošky, dekorácie, suveníry, venujte im pozornosť. Naozaj pôsobia útulným dojmom, alebo sú za hranicou? Skúste ich na chvíľu odstrániť z políc a skríň a budete sa cítiť oveľa uvoľnenejšie!
TIP: Na dovolenke si namiesto sošiek a dekorácií radšej kúpte niečo, čo môžete využiť – napríklad koreniny, miestne špeciality, oleje alebo ručne vyrobené kuchynské potreby.
3. Obývacie steny, ktoré zaberajú príliš miesta
Ačkoliv velké obývací stěny doma dnes už u většiny lidí nenajdete, nahrazují je “modernější” obývací sestavy, kterén ale stále zabírají hodně místa. Vypadají sice o mnoho lépe, otázkou ale je, je-li ten úložný prostor opravdu potřeba. Ujasněte si, co do polic vlastně chcete dávat a jestli se vám více nevyplatí spíše volný a vzdušný prostor a třeba jen klasický televizní stolek.
Hoci dnes už vo väčšine domácností nenájdete veľké obývacie steny, nahrádzajú ich “moderné” zostavy, ktoré však stále zaberajú veľa miesta. Hoci vyzerajú oveľa lepšie, otázkou je, či je úložný priestor skutočne potrebný. Ujasnite si, čo vlastne chcete na police umiestniť a či máte záujem skôr o voľný a vzdušný priestor než len o klasický TV stolík.
TIP: Poháre na víno si môže nájsť aj miesto v kuchyni, veď kto dnes potrebuje DVD a CD, že?
4. Miš maš, ktorý je za hranou
Kombinovanie jednotlivých kusov nábytku môže byť zložité. Rovnako ako farby, ktoré chcete spárovať s dekorom dreva. Na to existuje jednoduché pravidlo – menej je viac.
- Neutrálne odtiene voľte, keď vyberáte podlahy, okná, dvere a nábytok. Tu teda platí tzv. pravidlo dvoch odtieňov – nábytok a podlahy alebo dvere by mali byť o dva odtiene tmavšie/svetlejšie, aby vynikli.
- Pestrejšie farby stien a podláh nie sú príliš praktické – čoskoro vás môžu začať nudiť a namiesto upokojenia vo vás vyvolajú opačný pocit.
- Na druhej strane môžete odvážnejšie farby s chuťou použiť v doplnkoch – dekoračných vankúšoch, prehozoch, závesoch. V prípade potreby ich môžete okamžite vymeniť.
5. Kúsky, ktoré s ničím iným neladia
Dajte si pozor na jednorazový nákup nábytku, ktorý sa z ničoho nič objavil na internete. Jednotlivé komponenty by k sebe mali pasovať, preto si najprv ujasnite koncepciu miestnosti a potom vyberajte. Jednotlivé produkty, ktoré kopírujete samostatne, sa k sebe nemusia vôbec hodiť.
TIP: Skúste nájsť fotografiu na službe Pinterest a pomocou nej vyhľadajte všetky produkty, ktoré sa na nej nachádzajú – alebo podobné produkty. Potom budete mať lepšiu predstavu o tom, čo kúpiť.
6. Príliš veľká snaha o “insta-friendly priestor”
Poznáte to – nespočetné množstvo plédov, kvetov, obliečok, vankúšov a svetiel. Myslite však aj na praktickú stránku veci. Budete sa môcť v takomto priestore pohodlne natiahnuť pred televízor? Dať si šálku kávy alebo čaju?
Myslite na to, že útulnosť musí byť praktická a svetielka s plédom môžu byť pekne zbytočné, ak sa obávate, že pri každom pohybe niečo prevrátite.
TIP: Čo vám pomôže je prehľadný TO-DO list!
7. Bezfarebná nuda
Strach je najhorší nepriateľ. Prehnaná farebnosť je rovnako škodlivá ako prehnaný strach v podobne šedivom a sivom prostredí. Je veľmi jednoduché mať smutný a pochmúrny interiér bez života. Nesnažte sa, aby bola vaša obývacia izba veľmi farebná a plná žltej alebo červenej, ale skúste sa vyhnúť jej topeniu v bielej. Hrajte sa so vzormi alebo farbami, ktoré dotvárajú celok a prinášajú radosť.
TIP: Pomôcť by vám mohli farebné dekoračné vankúše – možno v modernej horčicovej alebo námorníckej modrej farbe!