Ak ste sa náhodou nazdávali, že celulitída je problémom výhradne starších a obéznych žien, boli ste na veľkom omyle. Tento nepríjemný a zároveň neželaný zdravotný stav môže totižto postihovať aj bábätká či športovkyne. Z toho teda akosi vyplýva, že sa môže objavovať aj na zdravom tele. Na jej vznik totižto vplýva mnoho faktorov. V nasledujúcich riadkoch vám opíšeme, čo je to celulitída, a tiež si posvietime na to najdôležitejšie, čo by ste o nej mali vedieť. Samozrejme, nevynecháme ani spôsoby, ako sa zbaviť celulitídy.
Čo je to celulitída?
Medicínsky názov pre celulitídu je lipohypertrofia. Označenie celulitída je v podstate nesprávne, hovorové, no aj tak zaužívané. To, čo by vás však malo najviac zaujímať, je, že celulitída pomenúva progresívne degeneratívne zmeny, ktoré sa týkajú určitých partií tela, resp. ich podkožných tukových väzív.
Ako vyzerá celulitída?
Napohľad viditeľná celulitída by sa dala prirovnať ku kôre pomaranča. Pozor, nie farbou, ale štruktúrou. Koniec koncov, nie nadarmo sa jej aj hovorí pomarančová koža.
Kto trpí celulitídou?
Ako už bolo možné vydedukovať z úvodných riadkov tohto článku, celulitída najčastejšie postihuje ženy všetkých vekových aj váhových kategórií. Prečo však hlavne nežnejšie pohlavie?
Prečo celulitída postihuje viac ženy?
Jednoducho… Je to spôsobené odlišnou stavbou spojivového tkaniva v porovnaní s mužmi. Navyše, svoj podiel na tom majú aj estrogény, ktoré môžu za zvýšený objem tekutín cirkulujúcich v tele. Okrem toho, ženské pohlavné hormóny spôsobujú aj nahromaďovanie tukov v tele. A teraz prichádza to najdôležitejšie:
Keď zväčšené tukové bunky zostanú zaseknuté medzi jednotlivými vláknami spojivových tkanív, vznikne celulitída.
Môže celulitída postihovať aj mužov?
Áno, v ojedinelých prípadoch a v skutočne malom množstve môže celulitída postihovať aj mužov. Týka sa to hlavne tých jedincov, ktorí majú viac estrogénu než je u mužov obvyklé.
Čo ovplyvňuje vznik celulitídy?
Opäť sa vraciame k tomu, čo sme naznačili už v predošlých riadkoch – vznik celulitídy má hneď viacero príčin. V súvislosti s tým stoja za zmienku:
Lymfatické systémy
Vďaka lymfatickým systémom sa môže telo zbavovať odpadových látok, toxínov a iných neduhov. Inak povedané, lymfatický systém má za úlohu celotelový transport tekutiny (lymfy), ktorá dokáže vďaka obsahu bielych krviniek bojovať s rôznymi infekciami.
Keď sa však tok lymfy obmedzí a v tele sa nahromadia odpadové látky, vznikne celulitída. Môže k tomu dôjsť napríklad v dôsledku nedostatočnej pohybovej aktivity a s tým súvisiacej obezity. Aj preto majú ženy trpiace nadváhou oveľa vyššie riziko vzniku celulitídy.
Obezita
Mnoho ľudí si obezitu s celulitídou zamieňa, resp. vníma ich význam podobne. Nie je tomu však úplne tak. Zatiaľ čo obezita predstavuje rovnomerné ukladanie tuku v tukových bunkách (bez známok deformácia kože), tak pri celulitíde dochádza k ukladaniu odpadových látok v tukových bunkách (so známkami deformácie kože). Aj napriek tomu má však obezita s celulitídou súvis. A ako sme spomínali v predošlej časti, zvyšuje riziko jej vzniku.
Hormóny
Ďalšou z príčin vzniku celulitídy môžu byť výrazné hormonálne zmeny. Keďže tie sa v bežnom živote týkajú najmä žien, opäť to len vysvetľuje, prečo celulitída postihuje predovšetkým ženy. Každopádne, spomedzi hormonálnych zmien, ktoré môžu byť spúšťačom pre vznik celulitídy, môžeme spomenúť napríklad:
- užívanie hormonálnej antikoncepcie
- tehotenstvo
- dojčenie
- menopauzu
Životný štýl
Presne tak, za vznik celulitídy môže do značnej miery aj životný štýl. Prvým dôležitým bodom, ktorý s ním priamo súvisí, je spôsob stravovania. Riziko vzniku celulitídy zvyšuje prehnaný príjem živočíšnych tukov a sacharidov. Ich príjem by ste mali vyvážiť rastlinnými tukmi, zeleninou a ovocím. A obrovským výkričníkom a vztýčeným varovným prstom sú v otázke vzniku celulitídy aj cigarety.
Pozor! Fajčenie totižto výrazne, v negatívnom slova zmysle, ovplyvňuje činnosť krvného aj lymfatického systému, ktorému sme sa venovali o čosi vyššie.
Rovnako sme zmieňovali aj nedostatok pohybových aktivít, ktoré však musíme spomenúť aj v súvislosti s nezdravým životným štýlom. Takže ešte raz, riziko vzniku celulitídy zvyšuje aj nedostatok pohybu.
Náš tip: Nezdravý životný štýl vedie aj k zvýšenému cholesterolu. Ako znížiť cholesterol bez liekov?
4 stupne celulitídy
Dá sa povedať, že azda jedinou výhodou celulitídy je skutočnosť, že nevzniká nárazovo zo dňa deň. Môže sa totižto rozvíjať dlhé roky. Ako výhodu sme to označili z prostého dôvodu: môžete proti nej bojovať a eliminovať jej viditeľnosť. To, či sa vám to podarí, ale záleží aj od toho, aký stupeň celulitídy vás trápi. Samotná celulitída môže mať až 4 stupne:
1. stupeň celulitídy
Prvý stupeň celulitídy je voľným okom takmer neviditeľný. Pokožka pôsobí v tomto štádiu prirodzene, pekne a jemne. Keď však dôjde k jej stlačeniu dvomi prstami, môžete si jej všimnúť.
2. stupeň celulitídy
Počas druhého stupňa celulitídy začínajú byť už nerovnosti kože viditeľné voľným okom. Avšak, až pri napnutí daných partií.
Náš tip: Ak máte podobné príznaky, pravidelne sa venujte aeróbnym cvičeniam alebo bicyklovaniu.
3. stupeň celulitídy
Čo sa týka tretieho štádia celulitídy, degeneratívne zmeny kože sú viditeľné bez ohľadu na to, či stojíte, sedíte alebo ležíte. Čo robiť v takom prípade?
Náš tip: Vyskúšajte aeróbne cvičenia vo vode, vďaka ktorým si dokážete efektívne premasírovať postihnuté partie.
4. stupeň celulitídy
No a v najhoršom štádiu celulitídy dochádza nielen k deformovaniu kože, ale taktiež k priberaniu, opuchom a aj bolestiam. Bohužiaľ, tento stupeň sa už nedá korigovať v takej miere ako tie predošlé.
Kde sa celulitída najčastejšie prejavuje?
To, že celulitída sa najčastejšie objavuje na ženskom tele, už viete. Ktoré partie sú však pre ňu všeobecne najväčším lákadlom?
Jednoznačne najviac postihovaným miestom bývajú v tomto prípade zadné strany stehien a zadok. Neskôr nastupujú aj vnútorné strany stehien, trup a brucho. Dokonca, pomerne obvyklým miestom na vznik celulitídy sú aj zadné strany paží.
Ako sa zbaviť celulitídy na stehnách a na zadku?
Nie je žiadnym tajomstvom, že práve tieto partie bývajú pre ženy v súvislosti s celulitídou svojím spôsobom najchúlostivejšie. Aj preto sa ženy často domáhajú odpovede na otázku: Ako sa zbaviť celulitídy na zadku a na stehnách?
Náš tip: Okrem toho, že vám odporúčame eliminovať všetko, čo môže zvyšovať riziko vzniku celulitídy (nedostatok pohybu, zlá strava, nezdravý životný štýl a podobne), vám môže pomôcť pravidelná pohybová aktivita. Účinnými sa zdajú byť v tomto ohľade drepy, výskoky aj cviky s penovými valcami. Masáž totižto podporuje aktivitu lymfatického systému.
Odstránenie celulitídy: Čo pomáha na celulitídu?
Bohužiaľ, keď už sa celulitída na vašom tele raz objavila, bude s vami nastálo. To však neznamená, že ju máte nechať prosperovať. Práve naopak, mali by ste robiť všetko pre to, aby boli jej príznaky čo najmiernejšie. Prinášame vám niekoľko tipov, ktoré môžu byť nápomocnými v boji s celulitídou. Keďže pohyb a športové aktivity sme opisovali už v predošlých riadkoch, v tých nasledujúcich ich vynecháme.
Lymfodrenáž
Viete, čo je to lymfodrenáž? Ide o príjemnú tlakovú masáž, ktorá pomôže rozprúdiť váš lymfatický systém. Ženy si ju zvyknú pochvaľovať aj z toho dôvodu, že ich účinne zbaví bolesti nôh.
Klinika krásy
Takmer každá klinika krásy ponúka svojim klientkam mnoho rozličných procedúr, ktoré dokážu zmierňovať príznaky celulitídy. Obľúbenými sú najmä masáže rôzneho druhu.
Sauna
Vedeli ste, že sauna rozširuje cievy? No a vzhľadom na to dochádza k prečisťovaniu a prekrvovaniu pokožky. Navyše, keď si po saune doprajete sviežu sprchu a použijete dobrý hydratačný krém, vaša pokožka sa vám určite mnohonásobné odvďačí.
Domáce recepty na to, ako sa zbaviť celulitídy
Za bojom s celulitídou nemusíte automaticky utekať z domu na lymfodrenáž, kliniku krásy či do sauny alebo do fitka. Vyskúšať môžete aj domáce cvičenie, prípadne domáce recepty a spôsoby, ako sa zbaviť celulitídy. Síce nie nadobro, no aspoň zmierniť jej príznaky.
Masáž sprchou
Čas od času určite odporúčame aj odbornú masáž v podaní profesionálov, no jej každodennou náhradou môže byť masáž sprchou v domácich podmienkach. Všetko, čo k nej potrebujete, je vykonávať krúživé pohyby sprchovou hlavicou na miestach, kde vás celulitída trápi najviac. Odporúčame vám však striedať teplú vodu so studenou, aby sa vaša pokožka čo najviac spevnila a vyhladila.
Pravidelný pitný režim
Základom, nielen v boji s celulitídou, ale aj v snahe o zdravý životný štýl, by mal byť pravidelný pitný režim. Okrem toho, že ním docielite odplavovanie škodlivín z vášho tela, si ešte k tomu zabezpečíte hydratovanie pokožky. A aby toho nebolo málo, dostatočný príjem tekutín podporí aj váš lymfatický systém.
Náš tip: Napísali sme pre vás, prečo dodržiavať pitný režim a čo škodí obličkám?
Zelená zelenina
No a popri všetkých možnostiach týkajúcich sa boja s celulitídou nemožno zabúdať ani na vyváženú stravu, ktorá by mala byť bohatá na zelenú zeleninu. Zelená zelenina, ako napríklad brokolica, totižto obsahuje mnoho antioxidantov, ktoré nesmierne účinne pôsobia proti voľným radikálom. Čo to znamená pre vás v praxi? Že vaša pokožka bude pružnejšia, pričom bude vyzerať oveľa sviežejšie a živšie.
Náš tip: Keď ide o vyváženú stravu, tak v snahe zmierniť príznaky celulitídy by ste mali zaradiť do vášho jedálnička aj potraviny, ktoré sú bohaté na vitamín C, bielkoviny a tiež omega-3 mastné kyseliny. Okrem iných benefitov, ktoré poskytnú vášmu telu, sa postarajú aj o redukciu tuku.
Mýty a fakty o celulitíde
Vedeli ste, že…
…podľa mnohých svetových štúdií postihuje celulitída zhruba 85 až 90 % žien?
…celulitídy sa nedá zbaviť pomocou krémov na pokožku? Síce môžete potlači je príznaky a skrášliť si pokožku, no zbaviť sa jej nedokážete.
…už prejavená celulitída sa nedá úplne odstrániť? Opäť platí to, čo v predošlom bode – môžete potlačiť jej príznaky, no bude s vami už nastálo.
…k vzniku celulitídy môže prispievať aj zlé fungovanie pečene?